دریچه

از دریچه ها در صنعت تصفیه  آب و تصفیه فاضلاب به منظور تنظیم و کنترل جریان در کانال های روباز و یا در حوضچه ها استفاده می گردد .

دریچه ها یکی از مهمترین تجهیزات تصفیه خانه های آب و فاضلاب می باشند که جهت کنترل میزان دبی ورودی و خروجی تصفیه خانه های آب و فاضلاب استفاده می گردند .

دریچه کشویی

دریچه کشویی

 

دریچه ها انواع متفاوتی دارند که در این قسمت به انواع آنها اشاره کوتاهی می نماییم :

1- دریچه کشویی
2- دریچه سرریز
3- دریچه استابلاگ
4- دریچه لوله ای
5- دریچه رادیال و یا شعابی

 

دریچه کشویی

دریچه های کشویی در تصفیه آب و تصفیه  فاضلاب  با حرکت قائم که به کمک آن می توان جریان مایع را قطع نمود . این دریچه ها در   تصفیه  خانه آب و تصفیه  فاضلاب  به شکل چهار گوش فولادی و یا گرد چدنی می باشند .

دریچه های کشویی از یک صفحه اصلی که بسته به نوع دریچه می تواند استیل و یا فولاد ضد زنگ باشد ، لاستیک های آببندی ، قاب نگهدارنده ، شافت انتقال نیرو ، فلکه دستی بالابر و یا گیربکس دستی و یا برقی (جهت حرکت دریچه )  تشکیل شده اند .

دریچه های کشویی قابلیت استفاده در مخازن و کانالهای رو باز ، تصفیه خانه های آب و فاضلاب در واحدهایی مانند آشغالگیری تصفیه خانه آب و  تصفیه فاضلاب  ، دانه گیری تصفیه خانه آب و  تصفیه فاضلاب ، کلرزنی (گندزدایی ) تصفیه خانه آب و  تصفیه فاضلاب و … استفاده می گردد .

دریچه های استابلاگ

این نوع از دریچه ها در تصفیه  آب و  تصفیه فاضلاب  ، دریچه های قائمی با قابلیت حرکت دستی می باشند که جهت قطع و وصل نمودن جریان مایع عبوری  از واحد های مختلف تصفیه خانه آب و فاضلاب استفاده می گردد .

دریچه های سرریز

دریچه های سر ریز   در تصفیه خانه آب و فاضلاب دریچه هایی با حرکت به سمت پایین میباشند .

از ویژگی های این نوع از دریچه ها   در تصفیه خانه آب و فاضلاب اندازه گیری تقریبی جریان مایع عبوری و تنظیم ارتفاع مایع بالادست می باشد .

 

Save

تصفیه آبتصفیه فاضلاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *