دریچه کشویی

دریچه

از دریچه ها در صنعت تصفیه  آب و تصفیه فاضلاب به منظور تنظیم و کنترل جریان در کانال های روباز و یا در حوضچه ها استفاده می گردد.

دریچه ها یکی از مهمترین تجهیزات تصفیه خانه های آب و فاضلاب می باشند که جهت کنترل میزان دبی ورودی و خروجی تصفیه خانه های آب و فاضلاب استفاده می گردند.

دریچه کشویی

دریچه ها انواع متفاوتی دارند که در این قسمت به انواع آنها اشاره کوتاهی می نماییم:

1- دریچه کشویی

2- دریچه سرریز

3- دریچه استابلاگ

4- دریچه لوله ای

5- دریچه رادیال و یا شعابی

دریچه کشویی

دریچه های کشویی در تصفیه آب و تصفیه فاضلاب با حرکت قائم که به کمک آن می توان جریان مایع را قطع نمود. این دریچه ها در تصفیه خانه آب و تصفیه  فاضلاب به شکل چهار گوش فولادی و یا گرد چدنی می باشند.

دریچه های کشویی از یک صفحه اصلی که بسته به نوع دریچه می تواند استیل و یا فولاد ضد زنگ باشد، لاستیک های آببندی، قاب نگهدارنده، شافت انتقال نیرو، فلکه دستی بالابر و یا گیربکس دستی و یا برقی (جهت حرکت دریچه) تشکیل شده اند.

دریچه های کشویی قابلیت استفاده در مخازن و کانالهای رو باز، تصفیه خانه های آب و فاضلاب در واحدهایی مانند آشغالگیری تصفیه خانه آب و  تصفیه فاضلاب، دانه گیری تصفیه خانه آب و تصفیه فاضلاب، کلرزنی (گندزدایی) تصفیه خانه آب و تصفیه فاضلاب و … استفاده می گردد.

دریچه های استابلاگ

این نوع از دریچه ها در تصفیه آب و تصفیه فاضلاب، دریچه های قائمی با قابلیت حرکت دستی می باشند که جهت قطع و وصل نمودن جریان مایع عبوری از واحد های مختلف تصفیه خانه آب و فاضلاب استفاده می گردد.

دریچه های سرریز

دریچه های سر ریز در تصفیه خانه آب و فاضلاب دریچه هایی با حرکت به سمت پایین می باشند.

از ویژگی های این نوع از دریچه ها در تصفیه خانه آب و فاضلاب اندازه گیری تقریبی جریان مایع عبوری و تنظیم ارتفاع مایع بالادست می باشد.