سپتیک تانک
(۱۰۰%) ۵ از ۷ رای

سپتیک تانک چیست؟

سپتیک تانک حوض مستطیلی و یا بیضی شکلی است که فاضلاب با سرعت کم به صورت مداوم جریان دارد و برای تصفیه فاضلاب  نسبی , فاضلاب اجتماعات کوچک یا واحدهای مسکونی منفرد به کار برده می شود .

زمان ماند فاضلاب

زمان توقف فاضلاب در سپتیک تانک بسته به بزرگی و کوچکی سپتیک تانک می تواند ۱۲ ساعت ، یک روز و حداکثر سه روز باشد ، در مدت توقف فاضلاب در سپتیک تانک مواد  معلق فاضلاب در کف مخزن ته نشین شده و در مدتی نسبتا طولانی عملیات هضم بی هوازی در آن اتفاق خواهد افتاد و با این عمل  از میزان حجم لجن که باید هر چند وقت یکبار تخلیه گردد کاسته خواهد شد ، در ضمن همیشه مقداری لجن بایستی در کف مخزن سپتیک تانک باقی بماند که این لجن به عنوان هسته تولید لجن های جدید می باشد.

تخلیه لجن 

تخلیه لجن سپتیک تانک حداقل یکبار در سال و حداکثر ۵ سال یکبار انجام خواهد گرفت .

سپتیک تانک

فرآیند تصفیه فاضلاب 

از آنجاییکه در سپتیک تانک تصفیه کاملی بر روی فاضلاب صورت نمی گیرد ، لذا فاضلاب خروجی از سپتیک تانک از نظر بهداشتی می تواند خطرناک باشد و قبل از تخلیه در هر محیطی نیاز به تصفیه تکمیلی خواهد داشت .

در حال حاضر حداکثر جمعیتی که می توان فاضلاب آن را با سپتیک تانک تصفیه نمود ۳۰۰ نفر توصیه شده است .

از تخلیه فاضلاب یا پساب های محتوی مواد شیمیایی که ممکن است در اعمال تصفیه فاضلاب ایجاد اختلال نماید در سپتیک تانک باید خودداری نمود.

طراحی سپتیک تانک 

سپتیک تانک معمولا به صورت دو قسمت جدا از هم ساخته شده و حجم قسمت اول تقریبا دو برابر قسمت دوم است.

عمق  فاضلاب در سپتیک تانک ۱ تا ۲ متر و متوسط ۱٫۵ متر خواهد بود .

نسبت طول به عرض در سپتیک تانک هم ۳-۲ به ۱توصیه شده است .

در صورتی که حجم سپتیک تانک بیشتر از ۶۰ نفر باشد از دو واحد سپتیک تانک که به طور موازی کار می نمایند استفاده خواهد شد .

ارتباط بین دو قسمت سپتیک تانک ممکن است به وسیله سوراخ هایی که در دیواره جدا کننده تعبیه شده است یا شکافی که در آن می سازند انجام گیرد .

هر سپتیک تانک به مجاری ورودی فاضلاب خام و خروج فاضلاب تعبیه شده مجهز است ، قطر لوله ورودی فاضلاب به سپتیک تانک نباید از ۱۰۰ میلیمتر و یا ۱۵۰ میلیمتر کوچک باشد .

انواع سپتیک تانک 

سپتیک تانک ها به صورت سپتیک تانک بتنی ، سپتیک تانک های پلی اتیلن تولید می گردند .

سپتیک تانک های بتنی به صورت مخازن استوانه ای عمودی می باشند . که جهت اطلاعات بیشتر به سپتیک های بتنی پیش ساخته  مراجعه نمایید .

سپتیک تانک بتنی
سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک های پلی اتیلن به صورت مخازن پلی اتیلن افقی می باشند که جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سپتیک تانک پلی اتیلن کلیک نمایید .

سپتیک تانک پلی اتیلنی

مطالبی که در سپتیک تانک برای تصفیه فاضلاب باید مورد توجه قرار گیرد :

چون اعمال تصفیه در سپتیک تانک بی هوازی هستند و در اثر تجزیه بی هوازی همیشه مقادیر گاز کربونیک و سایر گازهای نسبتا بد بو متصاعد می شود و برای خروج این گازها باید سپتیک تانک مجهز به لوله تهویه با قطر حداقل ۱۰۰ میلیمتر باشد .

به منظور تمیز کردن احتمالی سپتیک تانک تعبیه آدم رو در آن ضروری است .
هیچ گونه مواد گندزدایی نباید به درون مخزن وارد نمود زیرا موجب از بین رفتن باکتری های تصفیه کننده فاضلاب می گردد.

هنگام تخلیه مخزن سپتیک تانک نبایستی تمام مواد لجنی را تخلیه نمود زیرا وجود ته مانده ی لجن در مخزن ، عملکرد دوباره آن را بهبود می بخشد.

در فاصله زمانی لازم باید لجن جمع شده در کف مخزن را تخلیه کرد . لجن آب را می توان به صورت زه کشی و ثقلی خالی نمود و لجن را معمولا با کمک پمپ بیرون آورد .

معایب سپتیک تانک

به طور کلی تصفیه فاضلاب در انباره های تعفن به طور ناقص انجام می گیرد و آن هم برای جمعیتی محدود ، این تصفیه ناقص تنها موجب میشود ، که دفع فاضلاب به زمین آسان تر انجام گرفته و دفع آن به منابع طبیعی آب در روی زمین زیان کمتری را به محیط زیست وارد سازد ، ولی در هرصورت دارای معایب یک تصفیه ناقص می باشد .

سپتیک تانک از نظر کار خود نیز دارای این عیب است که قسمتی از مواد ته نشین شده در کف مخزن به علت تعفن و تولید گازها ، همراه این گازها به سطح فاضلاب در مخزن آمده و موجب اختلال در کار سپتیک تانک میشود و  همچنین ممکن است این مواد همراه فاضلاب بیرون آید .

جذب فاضلاب در زمین

فاضلابی که در سپتیک تانک تصفیه ناقص شده است ، معمولا در زمین فرستاده می شود .

برای وارد کردن فاضلاب به زمین روش های زیر معمول می یاشد .

در صورتی که سطح آب زیرزمینی پایین و امکان ایجاد چاه جذب کننده فاضلاب موجود باشد , از چاه های فاضلاب سنتی برای دفع فاضلاب به زمین استفاده می کنند .

در صورتی که سطح آب زیرزمینی بالا و یا زمین نفوذ پذیری زیادی نداشته باشد ، باید فاضلاب را در زیر زمین پخش نمود , در این صورت فاضلاب با کمک یک شبکه لوله های سوراخ دار در زیر زمین ودر عمق ۴۵ تا ۹۰ سانتیمتری پخش می گردد .

شیب لوله های پخش کننده ۴۰۰/۱ تا ۵۰۰/۱ انتخاب می گردد .

فاصله دو لوله موازی ۲ تا ۳ متر انتخاب می شود در صورتی که زمین از نفوذ پذیری کمی برخوردار باشد ، باید با ایجاد ترانشه ای پر از شن و ماسه سطح تماس فاضلاب را با زمین طبیعی افزایش داد .

سپتیک تانک های شرکت پاکان پالایش البرز در دو نوع بتنی و پلی اتیلن تولید می گردد .

جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.