فهرست مطالب

اسمز معکوس RO یا آب شیرین کن صنعتی یکی از روش های متداول تصفیه آب برای استفاده در صنعت و تهیه آب آشامیدنی است.

هدف اصلی از تصفیه آب حذف آلاینده های محلول در آب است که این آلاینده ها ممکن است مواد معدنی یا ترکیبات آلی مقاوم در برابر حرارت باشد.

فرآیند های متعددی برای تهیه آب آشامیدنی است، اما انتخاب فرآیند و روش مناسب تصفیه آب بسته به شرایط اقتصادی و کارایی فرآیند و میزان تصفیه متفاوت است.

اسمز معکوس چیست؟

تصفیه آب به روش اسمز معکوس RO یا اسمز معکوس صنعتی یکی از روش های تصفیه آب است که در این روش ناخالصی ها و املاح آب جداسازی و حذف می شود.

عملیات جداسازی در دستگاه اسمز معکوس RO توسط غشا نیمه تراوا یا همان ممبران اسمز معکوس صنعتی و با ایجاد فشار مکانیکی انجام می شود.

حذف مواد معدنی و نمک زدایی در فرآیند های تصفیه آب معادل هم هستند و این فرآیند ها اغلب در واحدهای تبادل یونی یا غشاهای نیمه تراوا انجام شده و قبل از آن باید مواد جامد معلق کاملا از آب جدا شود. 

غشا دستگاه اسمز معکوس دارای روزنه های بسیار ریز است که این غشا اجازه عبور آب را داده و در مقابل عبور املاح مقاومت کرده و اجازه عبور املاح و آلاینده ها را نمی دهد.

در دستگاه اسمز معکوس برای عبور آب از ممبران در برابر نیروی فشار اسمزی باید از فشار بالایی استفاده کرد. فشار اعمال شده چند برابر بیش از فشار اسمز طبیعی است که برای تامین فشار لازم از پمپ های طبقاتی با فشار بالا استفاده می شود.

فرآیند اسمز معکوس

انواع غشای اسمز معکوس

غشاهایی که به طور معمول در اسمز معکوس صنعتی استفاده می شود از جنس استات سلولز بوده و ضخامت آن در حدود 100 میکرون است.

تکنیک های خاص قالب ریزی منجر به ایجاد عدم تقارن در غشاء شده بدین صورت که یک طرف آن دارای لایه نازک و متراکم است در حالی که طرف دیگر تخلخل بیشتری دارد.

در سیستم های اسمز معکوس (RO) از سه شکل غشاء استفاده می شود.

1- سیستم بافته شده به شکل مارپیچ

در این نوع ممبران غشاء و قسمت محافظ در لایه های متناوب قرار دارد و به شکل مارپیچ درون استوانه قرار گرفته اند. ماده محافظ متخلخل بوده و به عنوان محیط متخلخل عمل می کند. جداسازی آب شیرین و پساب در درون استوانه انجام می شود. 

2- سیستم های لوله ای

یکی دیگر از غشاهای مورد استفاده سیستم لوله ای است که در داخل آن لوله ای به قطر 125 میلی متر قرار دارد.

3- غشاهای فیبر تو خالی

لوله هایی با قطر بسیار کوچک اند که اندازه قطر آنها حدود 1 میکرون و یا کمتر است. آب ورودی بر سطح خارجی ممبران وارد و به داخل ممبران نفوذ و از انتهای ممبران خارج می شود.

سیستم های مارپیچی و فیبر تو خالی معمولا نسبت به سیستم های لوله ای شدت جریان بیشتری از آب را تصفیه می کنند، اما در معرض گرفتگی بیشتری نسبت به سیستم های دیگر قرار دارند و برای حذف مواد معدنی آب آشامیدنی کاربرد دارند.

واحد های لوله ای برای تصفیه فاضلاب مناسب ترند زیرا با افزایش شدت جریان عبوری از لوله گرفتگی سیستم را می توان به حداقل رساند.

اسمز معکوس ro

پیش تصفیه اسمز معکوس RO

سیستم های آب شیرین کن صنعتی (RO) دارای راندمان 90 درصد و بیشتر در جداسازی جامدات محلول هستند. علاوه بر یون های معدنی، مواد آلی باقیمانده، کدورت، باکتری و ویروس ها هم توسط ممبران حذف می شود.

تنظیم pH در دامنه نسبتا اسیدی، برای جلوگیری از رسوب مواد معدنی لازم است. جریان خروجی سیستم اسمز معکوس (RO) دارای کیفیت خوبی است ولی هزینه عملیاتی این روش بالا است.

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟ ساخت دستگاه و مراحل تصفیه آب

فیلتر اسمز معکوس

ممبران ها مهم ترین نقش را در تصفیه آب به روش اسمز معکوس دارند که از چندین لایه نازک تشکیل شده که به دور یک لوله پیچیده شده اند. اندازه منافذ ممبران اسمز معکوس بسیار ریز و کمتر از 0.0001 میکرون است. آب ورودی به ممبران با عبور از این منافذ، املاح و یون های خود را از دست می دهد و آب خالص بدون املاح از ممبران خارج می شود.

در دستگاه تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس، ممبران ها بر اساس میزان TDS آب ورودی انتخاب می شوند. نوع ممبران جهت تصفیه آب دریا و آب لب شور متفاوت است. انتخاب نوع ممبران متناسب با مشخصات آب ورودی تاثیر بسزایی در راندمان تصفیه و کیفیت آب خروجی دارد.

 ممبران های اسمز معکوس در دو گرید SW برای تصفیه آب دریا و BW برای تصفیه آب های شور تولید و به بازار عرضه می گردد. به طور کلی جهت تصفیه آب هایی با TDS<0.001 mg/l از ممبران های نوع BW، در صورتیکه میزان TDS بالاتر باشد از ممبران های مخصوص آب دریا SW استفاده می شود. ممبران دستگاه اسمز معکوس در سایزهای 4 و 8 اینچ تولید می شود.

ممبران تصفیه آب فیلمتک (FILMTEC DOW)

شرکت DOW آمریکا یکی از شرکت های بزرگ تولید کننده ممبران دستگاه اسمز معکوس RO می باشد که ممبران تولیدی این شرکت با نام تجاری FilmTec در سراسر جهان عرضه می گردد و به دلیل کیفیت بسیار بالا مورد استقبال مصرف گنندگان قرار گرفته است. با توجه به کیفیت بسیار بالا و محبوبیت ممبران filmtec در بین مصرف کنندگان، بسیاری از شرکت ها اقدام به تولید ممبران بی کیفیت با این نام کرده اند که از کیفیت پایینی برخوردار می باشد. بنابراین در انتخاب و خرید ممبران بایستی دقت کرده از نمایندگی های مجاز این محصول را تهیه کرد. در این راستا شرکت پاکان پالایش یکی از تامین کننده های ممبران آمریکایی filmtec آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی می باشد. جهت خرید ممبران اصل با گواهی اصالت کالا می توانید با کارشناسان فروش این شرکت تماس حاصل نمایید.

فرایند اسمز معکوس صنعتی

در تصفیه آب به روش اسمز معکوس، آب خام (تصفيه نشده) توسط پمپ به داخل محفظه اي که داراي غشاي نيمه تراوا (ممبرین) مي باشد، با فشار رانده مي شود، چون تقريبا فقط آب خالص مي تواند از ممبران عبور کند به اين صورت آب تقريبا خالص در يک طرف غشاء و آب تغليظ شده از ناخالصي ها در طرف ديگر ممبران بوجود می آید.

این فشار خارجی از فشار اسمزی طبیعی بیشتر است در نتیجه مولکول های کوچک تر از منافذ غشاء، عبور می کنند در حالیکه مولکول های بزرگ تر قادر به عبور از غشاء نیستند.

باید توجه داشت که قطر منافذ یک ممبرین حتی از قطر یک ویروس و باکتری نیز کوچکتر می باشد. مولکول های بزرگ تر در جریانی جانبی از کنار غشاء عبور داده شده و دفع می گردند.

فرآیند اسمز معکوس تولید جریان پسابی می نماید که ممکن است از 10 تا 25 درصد حجم آب ورودی را تشکیل دهد. که در سیستم های تهیه آب آشامیدنی برای جبران این کمبود حجمی اضافی از آب باید تحت فرآیند قرار گیرد.

اجزای سیستم اسمز معکوس RO

1-پیش تصفیه

پیش تصفیه در دستگاه تصفیه آب صنعتی شامل فیلتر شنی، فیلتر کربنی و فیلتر میکرونی می باشد که ذرات معلق و املاح محلول آب را تا حدود 90 % حذف می کنند. که این امر سبب افزایش طول عمر ممبران و بازدهی آن می گردد.

2. واحد غشایی آب شیرین کن اسمز معکوس

واحد غشایی مهم ترین قسمت در دستگاه تصفیه آب صنعتی است. ممبران دستگاه آب شیرین کن وظیفه حذف آلاینده ها و املاح آب را بر عهده دارند و قلب سیستم آب شیرین کن صنعتی است. با حرکت معکوس آب درون ممبران که توسط فشاری که پمپ طبقاتی ایجاد می کند، املاح و یون های آب حذف می گردد.

3. تجهیزات کنترل دبی و فشار

این واحد شامل پمپ طبقاتی و پمپ پیستونی است که فشار اسمزی لازم برای عبور آب از فیلتر اسمز معکوس توسط پمپ طبقاتی ایجاد می شود. انتخاب پمپ مناسب بر اساس ظرفیت دستگاه باید انجام شود.

4. واحد تزریق مواد شیمیایی

واحد تزریق مواد شیمیایی جهت تزریق آنتی اسکالانت وو مواد شیمیایی دیگر استفاده می گردد.

5. واحد CIP

جهت شستشوی ممبران در محل بایستی دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس مجهز به سیستم CIP باشد. عملیات شستشوی ممبران بهتر است هر 6 ماه یکبار انجام شود.

6. تجهیزات ابزار دقیق و پنل کنترل

تجهیزات ابزار دقیق دستگاه آب شیرین کن صنعتی شامل مانومتر اندازه گیری فشار، فلومتر، هدایت سنج و pH متر و تابلو برق می باشد.

7. لوله و اتصالات مربوطه

همه اتصالات و لوله ها فشار بالا، استنلس استیل 316 و لوله و اتصالات فشار پایین upvc می باشد.

8. شاسی استقرار تجهیزات

تمامی تجهیزات و تابلوی کنترل بر روی شاسی از جنس استنلس استیل 304 قرار می گیرد.

طراحی سیستم اسمز معکوس

روش اسمز معکوس جهت حذف نمک ها و املاح از آب چاه، آب دریا و آب های لب شور استفاده  می شود. آب خروجی از آب شیرین کن صنعتی جهت مصارف صنعتی و بهداشتی مناسب است. 

تصفیه آب به روش اسمز معکوس یکی از کاربردی ترین روش های تصفیه آب جهت تولید آب بدون املاح و آلاینده است که در صورت طراحی صحیح دستگاه اسمز معکوس قادر به حذف 95 تا 99 % از املاح آب است.

پارامتر های موثر در طراحی دستگاه اسمز معکوس به شرح ذیل می باشد:

✅ دبی آب ورودی

✅ دبی آب تصفيه شده

✅ TDS ورودی

✅ فشار آب ورودی

✅ كلراين آب ورودی

✅ PH ورودی

✅ كدورت آب ورودی

✅ SDI آب ورودی

✅ كيفيت محصول TDS خروجی

تصفیه آب صنعتی

مزایای سیستم اسمز معکوس RO

 • اقتصادی بودن سیستم نسبت به روش های دیگر
 • مصرف انرژی کم و عدم استفاده از مواد شیمیایی و  در نتیجه کاهش هزینه های مصرفی و نگهداری
 • بالا بودن راندمان در تولید در مقایسه با روش های فیلتراسیون
 • امکان کار مداوم بدون نیاز به توقف های ادواری
 • سهولت کار با دستگاه و کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری
 • حذف 99% نمک های محلول در آب بر اساس روش کاملا فیزیکی (این روش شیمیایی نیست)
 • حذف باکتریها و ویروس و نیترات آب و نیز کنترل SDI و کدورت آب و کلر آزاد در آب
 • امکان بازگرداندن آب غلیظ به محیط زیست و یا استفاده مجدد از آب در دستگاه

کاربرد سیستم های اسمزمعکوس

 • تهیه آب صنعتی جهت مصارف در بویلرها ،کولینگ تاورها و کلیه سیستم ها حراراتی و برودتی
 • تهیه آب DM جهت مصارف دارویی و بیولوژیکی طیق استاندارد های معتبر USP و WFI
 • شیرین سازی آب های شور و سنگین جهت آشامیدن
 • تهیه آب مورد مصارف در صنایع نفت ،گاز ،پتروشیمی و نیروگاهها
 • تامین آب مناسب جهت تولید محصولات متنوع درصنایع غذایی ،نوشیدنی ،آرایشی بهداشتی ،الکترونیک..
 • تصفیه نهایی پساب های صنعتی
 • تامين و توليد آب دستگاه هاي دياليز بيمارستان

قیمت دستگاه اسمز معکوس

شرکت پاکان پالایش البرز سازنده دستگاه اسمز معکوس ro و آب شیرین کن در ظرفیت های مختلف می باشد. قیمت دستگاه اسمز معکوس با توجه به برند تجهیزات، نوع پمپ انتخابی، نوع ممبران اسمز معکوس و ظرفیت دستگاه آب شیرین کن متفاوت می باشد.

دستگاه اسمز معکوس ساخت شرکت پاکان پالایش البرز برای انواع آب چاه، لب شور و آب دریا طراحی و ساخته شده و دستگاه آب شیرین کن  قابل استفاده در صنایع غذایی، صنایع دارویی، صنایع آرایشی بهداشتی، آب شیرین کن کشاورزی و دیگر صنایع می باشد.

سیستم آب شیرین کن صنعتی را می توان به شکل آب شیرین کن خورشیدی طراحی و اجرا نمود که با استفاده از نیروی خورشیدی و تبدیل آن به نیروی الکتریکی، آب شیرین کن خورشیدی راه اندازی و بهره برداری می گردد.

جهت مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت دستگاه اسمز معکوس RO و آب شیرین کن صنعتی می توانید با کارشناسان فنی این شرکت تماس حاصل نمایید.

تلفن
02632714659
02632715944
📱 همراه
09128668994
09128668995

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین مقالات

مطالب تصفیه فاضلاب

مطالب تصفیه آب

پیمایش به بالا