فهرست مطالب

سپتیک تانک بتنی چیست؟

سپتیک تانک بتنی مخزنی است که توسط حداقل یک دیواره به دو بخش نا مساوی تقسیم شده است. در بخش اول مواد و ذرات درشت ته نشین شده و در کف مخزن انباشته می شوند. چربی و روغن های شناور نیز بر روی سطح تجمع می یابند. لجن انباشته شده در کف سپتیک تانک به کمک باکتریهای بی هوازی بخشی از مواد آلاینده را تجزیه کرده و فاضلاب را تصفیه می نماید.

ارتباط بین بخش اول و دوم به گونه ای است که امکان عبور مواد ته نشین شده و چربی های شناور شده از بخش اول به بخش دوم وجود ندارد و بدین صورت پساب زلال شده به بخش دوم منتقل می گردد. در نهایت پساب از طریق یک لوله خروجی از سپتیک تانک خارج می گردد.

معمولاً از سپتیک تانک ها برای تصفیه مقدماتی فاضلاب، متعادل سازی در مقدار و کیفیت فاضلاب و جمع آوری فاضلاب از نقاط مختلف و پمپاژ آن استفاده می شود.

تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک

سپتیک تانک نوعی تصفیه خانه تک واحدی تصفیه فاضلاب  است که تصفیه مکانیکی (ته نشینی) و تصفیه زیستی با کمک باکتریهای بی هوازی همزمان در آن انجام می گیرد.

سپتیک تانک بتنی تشکیل شده از استوانه سرپوشیده ای که معمولا با بتن آرمه و و در ابعاد مختلف ساخته می شوند.

فاضلاب پس از ورود به سپتیک تانک  و به علت کاهش سرعت جریان آن، قسمتی از مواد معلق خود را به صورت ته نشینی از دست می دهد.

مواد ته نشین شده به صورت لجن در کف انباره با کمک باکتری های بی هوازی هضم می شوند. تخلیه لجن سپتیک تانک بتنی هر چند سال یکبار بایستی انجام شود. تخلیه لجن سپتیک تانک نبایستی به صورت کامل انجام شود زیرا جهت حفظ جمعیت میکروارگانیسم ها وجود مقداری لجن الزامی می باشد.

طراحی سپتیک تانک

سپتیک تانک بتنی چیست؟

 سپتیک تانک بتنی مخزنی است که جهت تصفیه مقدماتی فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. سپتیک تانک را می توان به صورت سپتیک تانک بتنی پیش ساخته و یا به صورت اجرای سپتیک تانک بتنی در محل مورد استفاده قرار داد.

جهت اجرای سپتیک تانک بتنی در محل، ابتدا بایستی طراحی سپتیک تانک بر اساس حجم فاضلاب تولیدی انجام گردد. محاسبه حجم سپتیک تانک بر اساس میزان حجم فاضلاب ورودی و تعداد نفرات برآورد می گردد.

سپتیک تانک های درجا به صورت مخازن مستطیلی شکل ساخته می شوند که توسط دیواره ای به دو قسمت تقسیم می شوند. در ساخت سپتیک تانک درجا می توان از مصالح ساختمانی و میلگرد و بتن ضد سولفات استفاده می کنند.

ابعاد سپتیک تانک بر اساس میزان حجم فاضلاب ورودی متفاوت می باشد. پس از مشخص شدن میزان حجم فاضلاب ورودی سپتیک تانک را طراحی نموده و نقشه های اجرایی سپتیک تانک را تهیه می کنیم.

سپتیک تانک بتنی پیش ساخته در حجم های مختلف طراحی و ساخته می شود. به دلیل سهولت در اجرا و آماده بودن آن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

سپتیک تانک بتنی مخزنی است جهت تصفیه فاضلاب  که توسط حداقل یک دیواره به دو بخش نا مساوی تقسیم شده است. در بخش اول مواد و ذرات درشت ته نشین شده و در کف مخزن انباشته می شوند. چربی و روغن های شناور نیز بر روی سطح تجمع می یابند.

لجن انباشته شده در کف سپتیک تانک به کمک باکتریهای بی هوازی بخشی از مواد آلاینده را تجزیه کرده و تصفیه فاضلاب انجام می گیرد. پساب خروجی از سپتیک تانک بایستی به چاه جاذب و یا ترانشه جذبی هدایت گردد.

سپتیک تانک بتنی پیش ساخته

از سپتیک تانک های پیش ساخته می توان در تصفیه فاضلاب مناطق مسکونی و تصفیه فاضلاب بهداشتی استفاده کرد. سپتیک تانک پیش ساخته مخازن استوانه ای شکل و به صورت عمودی می باشند که توسط دیواره ای به دو قسمت تقسیم شده اند.

در واقع تقسیم سپتیک تانک بتنی به دو استوانه انجام می شود که در یک استوانه عملیات ته نشینی مواد معلق و در استوانه دیگر عملیات زلال سازی انجام می شود. سپتیک تانک بتنی پیش ساخته در حجم های 2 متر مکعب تا 12 متر مکعب طراحی و ساخته می شود.

سپتیک تانک و کاربرد آن در تصفیه فاضلاب

مشخصات فنی سپتیک تانک بتنی

در ساخت سپتیک تانک بتنی پیش ساخته از بتن ضد سولفات و تیپ 5 استفاده می کنند. در مراحل ساخت سپتیک تاک بتنی از میلگرد آجدار 8 و 10 استفاده می شود. پوشش داخلی سپتیک تانک بتنی پیش ساخته از چسب بتن و پوشش خارجی با ایزوگام کاملا آببند می گردد.

سپتیک تانک بتنی پیش ساخته در احجام بالا به صورت استوانه های چند قسمتی ساخته می شود که در محل به روی یکدیگر قرار گرفته و نصب می شوند. چند قسمتی بودن سپتیک تانک بتنی به دلیل سهولت در حمل و نقل و اجرای سپتیک تانک می باشد.

نحوه اجرای سپتیک تانک به این صورت می باشد که ابتدا بایستی در محل با توجه به ابعاد سپتیک تانک حفاری لازم صورت بگیرد تا سپتیک تانک در محل اجرا و نصب گردد.

ابعاد سپتیک تانک بتنی

قابلیت کارکرد

ارتفاع

 (سانتیمتر)

قطر 

(سانتیمتر)

حجم

(مترمکعب)

       مدل 

نفر

واحد مسکونی

10

2

180

160

2

ST.P2

15

3

230

160

3

ST.P3

20

4

280

160

4

ST.P4

25

5

330

160

5

ST.P5

30

6

380

160

6

ST.P6

35

7

430

160

7

ST.P7

40

8

480

160

8

ST.P8

45

9

530

160

9

ST.P9

50

10

580

160

10

ST.P10

سپتیک تانک بتنی

مزایای سپتیک تانک های بتنی

✅ هزینه بسیار کم

✅ سرعت بالا دراجرا

✅ قابل اجرا در زمینهای در و مناطقی که سطح آبهای زیر زمینی بالا و یا جذب کمی دارند

✅ عدم نیاز به تعمیر و نگهداری واپراتور بدلیل عدم استفاده از وسایل الکترو مکانیکال

قیمت سپتیک تانک بتنی پیش ساخته

شرکت پاکان پالایش البرز، طراح و مجری سیستم های تصفیه آب و فاضلاب می باشد و در این راستا انواع سپتیک تانک را در قالب سپتیک تانک بتنی پیش ساخته و سپتیک تانک پلی اتیلن را در تکمیل فرآیند تصفیه فاضلاب تولید و عرضه می کند. همچنین کارشناسان این شرکت با طراحی سپتیک تانک و ارائه نقشه های اجرایی سپتیک تانک آماده همکاری با مشتریانی که قصد اجرای سپتیک تانک در محل را دارند، می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از قیمت سپتیک تانک و سپتیک تانک بتنی پیش ساخته و ابعاد سپتیک تانک با کارشناسان فروش این شرکت تماس حاصل نمایید. 

تلفن
02632714659
02632715944
📱 همراه
09128668994
09128668995

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین مقالات

مطالب تصفیه فاضلاب

مطالب تصفیه آب

اسکرول به بالا