راکتور ناپیوسته متوالی SBR

راکتور ناپیوسته متوالیSBR

 

راکتور ناپیوسته متوالی (SBR ) یک سیستم تصفیه لجن فعال فاضلاب  تغذیه و تخلیه است . فرآیند های واحد دخیل در تصفیه فاضلاب به روش  SBR و سیستم متعارف لجن فعال مشابه هستند . در هر دو سیستم ، هوادهی فاضلاب  و ته نشینی / زلال سازی انجام می شود ، اما با این تفاوت که در تصفیه خانه های متعارف  تصفیه فاضلاب ، فرآیند ها بطور همزمان در مخازن جداگانه انجام می شوند ، در حالی که در عملیات SBR  تصفیه فاضلاب  فرآیندها بطور متوالی در یک مخزن انجام می گیرند .

 

راکتور ناپیوسته متوالی SBR
راکتور ناپیوسته متوالی SBR

 

تصفیه فاضلاب به روش  SBR از پنج مرحله تشکیل شده است که شامل :

1- تغذیه

2- واکنش (هوادهی )

3- ته نشینی (رسوب گذاری / زلال سازی )

4- تخلیه (حذف مکانیکی آب از جامد )

5- سکون

در عملیات SBR تصفیه فاضلاب   دور ریزی لجن معمولا در حین مراحل ته نشینی یا سکون رخ می دهد . یک ویژگی مهم سیستم راکتور های ناپیوسته متوالی SBR این است که نیاز به سیستم برگشت لجن فعال  ندارد .

از آنجا که هر دو مرحله هوادهی فاضلاب  و ته نشینی در یک محفظه اتفاق می افتد ، در مرحله واکنش هیچ لجنی از دست نمی رود و نیازی نیست که هیچ لجنی از زلال ساز برگشت داده شود تا مقدار لجن داخل محفظه هوادهی فاضلاب  را ثابت نگه دارد .

متوسط زمان ماند (کلیه مراحل ) در تصفیه فاضلاب به روش sbr حدود 100 دقیقه است .

همه فاضلاب هایی که عموما در تصفیه خانه های متعارف لجن فعال تصفیه می شوند ، را می توان با سیستم های راکتورهای ناپیوسته متوالی SBR  نیز تصفیه کرد .

 

 

Save

شاید این مطالب برایتان مفید باشد:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *