فهرست مطالب

بدن انسان از بیش از 60% آب تشکیل شده است. این مقدار آب برای عملکرد های بدنی و سوخت و ساز مناسب، حیاتی است. البته شما از طریق عرق کردن، دستگاه ادراری، و حتی نفس کشیدن، آب از دست می دهید. به همین ترتیب باید مقدار آب کافی بنوشید تا بدن شما کم آب نشود. زیرا ننوشیدن آب عوارض زیادی دارد.

نقش آب در سلامت بدن

آب ننوشیدن به اندازه کافی منجر به خستگی شدید، سردرد، و مشکلات گوارشی و همچنین احساس خستگی کلی می­شود. ممکن است بی­ آبی مزمن، سیستم ایمنی شما را تضعیف کند. با توجه به این نکات، لیستی شامل ۲۱ علامت را که نشان می دهد شما به اندازه کافی آب نمی نوشید، ارائه کرده ­ا­یم.

 اگر هر کدام از این نشانه ها را مشاهده کردید در اولین قدم مقدار نوشیدن آب روزانه را افزایش دهید.

نشانه اصلی کمبود آب بدن

چون آب برای اعمال حیاتی بدن بسیار لازم است و فقدان آن می ‌تواند باعث مشکلات زیادی شود. در زیر چند نشانه ی بی­ آب شدن یا دهیدراته شدن آمده است. این علائم به شما خاطر نشان می‌کند که باید آب بیشتری بنوشید.

دائم تشنه بودن

 ابتدا بیایید به احساس تشنگی بپردازیم که نشانه کم آب شدن است. گاهی ممکن است آن قدر احساس تشنگی کنید که با یک جرعه آب سیراب نشوید. بدنتان می خواهد بگوید آب کافی به آن نرسیده است و شما باید این تشنگی را تا جای ممکن فرو بنشانید.

بوی بد دهان

 وقتی که کاملاً هیدراتی هستید (کمبود آب ندارید) غدد بزاقی، بزاق بیشتری تولید می کند که باعث از بین رفتن باکتری های دهان می­شود. اما وقتی بدن شما کم آب می شود، تولید بزاق کم  می­شود و باعث رشد باکتری ها، در لثه و دندان هایتان می­ شود. این امر ممکن است باعث بوی بد دهان شود.

کاهش ادرار یا ادرار تیره

وقتی آب بدن کافی نباشد کلیه های شما آب بیشتری را جذب می کنند که باعث کم شدن ادرار می شود. بنابراین ادرار شما حاوی مواد سمی خواهد بود که باعث تیره تر شدن رنگ ادرار می­شوند و بوی شدیدتری دارند.

قاروقور شکم و ولع خوردن شکر

بدون نوشیدن آب کافی،  بدن شما نمی تواند از منابع گلوکز ذخیره شده استفاده کند. در نتیجه، شکم شما قار و قور می کند و برای خوردن غذاهایی مانند شکلات، کیک،  آبنبات و غیره ولع پیدا می کنید. اگر این مورد برایتان رخ داد و یا اگر پس از غذا خوردن احساس گرسنگی کردید ممکن است علامت کم آب شدن بدنتان باشد.

افزایش وزن

افزایش وزن به دلیل کم آبی

اگر کم آبی باعث گرسنگی شما شود، ممکن است وزنتان افزایش یابد. به علاوه دهیدراته بودن، سوخت و ساز بدن را کاهش می دهد که خود عامل افزایش وزن است.

پوست بیمار

اگر به اندازه کافی آب ننوشید، سلول ‌های پوست شما به اندازه کافی آب ندارند، بنابراین پوستتان خشک  می­ شود، خاصیت الاستیکی خود را از دست می‌دهد، پوسته پوسته می­ شود و ممکن است خطوط و چروک های ریزی روی آن به وجود بیاید.  همچنین،  چون آب به حذف مواد سمی از بدن شما کمک می کند، کمبود آب به این معنا است که مواد سمی بیشتری در بدنتان باقی می ماند که ممکن است باعث به وجود آمدن جوش و آکنه شود.

مشکلات گوارشی و یبوست

 آب، سلامت سیستم گوارشی را افزایش می دهد و باعث عبور آرام غذا از دستگاه گوارش شما می شود. همچنین باعث نرم ماندن مدفوع و عبور آسان آن می شود. کم آبی باعث ایجاد مدفوع سفت تر می‌شود و عبور آن را از دستگاه گوارش کند می کند. این کار باعث اجابت مزاج غیر مرتب و نفخ می­ شود.

دهان خشک و لبهای خشک و ترک خورده

همه ما حس بد خشکی و چسبناکی دهان را تجربه کرده‌ ایم. البته همه می دانیم که این امر در نتیجه کم آب شدن یا کم نوشیدن آب به وجود می ‌آید. وقتی لب ها خشک و ترک خورده می ‌شوند، شرایط مشابه پیش می آید که اغلب نشانه اولیه کم شدن آب است که می ‌توان آن را با نوشیدن آب بیشتر برطرف کرد.

چشمان خشک

 بدون آب مجرای اشکی شما خشک می ‌شود و نمی ‌تواند چشمانتان را مرطوب کند. در نتیجه خشکی، چشمان شما دردناک و قرمز می شود. خشکی چشم اصلا حس خوبی نیست و اگر مقدار پیشنهاد شده آب بنوشید به آسانی برطرف می ­شود.

خشکی چشم در اثر کم آبی

گرفتگی عضلات

 عرق کردن بیش از حد ممکن است باعث کم آبی شود و اگر بدن شما آنقدر کم آب شود که دیگر عرق تولید نکند، کم آبی باعث درد عضله می­ شود. بدن شما عرق می کند تا خودش را خنک کند، بنابراین اگر در محیط گرمی باشید و کم آب باشید، گرما بر عضلات تاثیر می ‌گذارد و باعث گرفتگی شدید عضلات می­ شود.

درد ماهیچه و مفاصل

بدون آب مفاصل ضعیف می‌ شوند و استخوان ‌ها به یکدیگر ساییده می شوند که باعث درد مفاصل و عضلات می ­شود.

فشارخون و کلسترول بالا

 وقتی بدن شما کم آب می شود، کاهش غلظت آب در خون، آن را غلیظ­ تر می کند. اگر خون غلیظ­ تر باشد، قلب باید سخت تر کار کند تا خون غلیظ، در سیستم گردش خون گردش کند، و در نتیجه سرعت حرکت خون بیشتر می شود و فشار خون را بالا می­ برد. در این صورت نه تنها فشار خون بالا می‌ رود بلکه بدن شروع به تولید کلسترول بیشتر می‌ کند تا غشای سلولی را مرطوب نگه دارد. بنابراین سطح کلسترول نیز بالا می رود.

حالت تهوع و سرگیجه

معمولا کم آبی متوسط، باعث افزایش فشار خون می­ شود اما گاهی وقتی شدیداً کم آب می ‌شویم، فشار خون پایین می ‌آید که باعث افت چشمگیر فشار خون می ­شود. حال، چون فشار خون شما کاهش می یابد اعضای بدن شما و مخصوصاً مغز، اکسیژن کافی نمی گیرد و به این صورت ممکن است احساس سرگیجه، حواس ‌پرتی، و گاهی حالت تهوع داشته باشید.

نقش ننوشیدن آب در ایجاد سرگیجه

خستگی دائم

 آب، جزء مهمی است که عملکرد هر روزه بدن شما را تنظیم می ‌کند. بدون آب، بدن سعی می کند انرژی خود را حفظ کند و بنابراین احساس خواب آلودگی می کنید. بار بعد که احساس خستگی کردید، حتی پس از خواب شبانه، یک لیوان آب بخورید تا بدنتان را شارژ کنید.

سردرد

کم آبی، باعث سر درد می­ شود. این نوع سردرد در ورزشکاران شایع استفعالیت شدید منجر به عرق کردن شدید می‌ شود که باعث کم آبی بدن می شود. همانطور که قبلاً گفته شد، کم ‌آبی، خون شما را غلیظ ­تر می کند و حمل اکسیژن را با دشواری مواجه می‌ کند، در نتیجه اکسیژن کافی به مغز نمی ‌رسد و باعث سردرد می­ شود.

سطح انرژی پایین

 وقتی سطح آب بدنتان به کمتر از آستانه مجاز رسید، مشکلاتی، در حفظ درجه حرارت بدن به وجود می آید و سوخت و ساز بدن، پایین می ‌آید. همانطور که قبلا اشاره کردیم، ماهیچه ها  از ۸۰ درصد آب تشکیل شده اند. بنابراین اگر ورزش کنید، ماهیچه هایتان دردناک می ‌شوند و تمام اینها سطح انرژی شما را کاهش می­ دهد.

ناتوانی در تمرکز

همانند قبل، وقتی بدن شما کم آب می­ شود، حمل مواد مغذی و اکسیژن به مغز، برای حفظ عملکرد بهینه، دشوارتر می­ شود، در نتیجه شما در تمرکز کردن مشکل خواهید داشت و هوشیاری ذهنی کمتری را تجربه خواهید کرد.

تغییرات خلقی

همانطور که اشاره شد، کم آبی منجر به بسیاری از احساسات ناخوشایند می ‌شود که می ‌توان در مجموع آنها را کج خلقی نامید. هیچ‌ کس دوست ندارد خستگی را با دهان خشک و اختلالات فکری دائمی تجربه کند. تحقیقی وجود دارد که نشان می ‌دهد کم ‌آبی منجر به کج خلقی و احساس افسردگی می شود.

بوی بدن

 وقتی عرق می کنید، باکتری ‌های پوست شما شروع به شکستن مولکول های عرق می کنند و این کار باعث ایجاد بوی بدن می­ شود. حال اگر آب کمتری بنوشید، بدن هم باید مواد سمی بیشتری را از طریق پوست دفع کند. در عین حال، باکتری ها با مواد سمی واکنش می دهند که باعث ایجاد بوی نامطبوع می شود.

خستگی دائم

 همانطور که قبلا گفته شد، آب برای دفع مواد سمی از بدن، بسیار مهم و ضروری است. بنابراین، کم‌ آبی مزمن، منجر به افزایش مواد سمی در بدن شما می شود. افزایش مواد سمی در بدن، سیستم ایمنی بدن را تحت فشار قرار خواهد داد و  ویروس ها  و باکتری ها  مشکلات بیشتری را ایجاد می­ کنند و به این صورت شما دائما خسته هستید.

خستگی ناشی از کمبود آب در بدن

سالخوردگی زود هنگام

 هر چه سن بالاتر می ‌رود، مقدار آبی که بدن ما به طور طبیعی می‌تواند نگه دارد، کمتر می ‌شود. این امر به این معنا است که وقتی سن بالاتر می ‌رود، باید نوشیدن آب روزانه را افزایش دهیم. اما در زمان مشابه، اگر میزان کافی آب،  به بدنتان نرسد پروسه پیر شدن تسریع می شود و نه تنها از نظر ظاهری پیر به نظر می ‌رسید، بلکه اعضای داخلی بدن شما نیز آسیب می ­بیند.

 نتیجه گیری

آیا می ­دانید که یک انسان در عرض سه روز از بی آبی می میرد؟ این واقعیت انکار ناپذیر است که آب برای سلامتی ضروری است و هیدراته بودن و یا آب کافی داشتن، فواید بسیاری دارد و یا حتی ممکن است بهره‌وری بدن را افزایش دهد.

اطمینان پیدا کنید آبی که می خورید پاکیزه است و به شکل مناسب تصفیه شده است. موثرترین و بهترین روش، خرید دستگاه تصفیه آب خانگی است، که تمام آلودگی‌ ها و پاتوژن ها را از آب، برطرف می کند. بنابراین شما و خانواده تان سالم خواهید ماند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین مقالات

مطالب تصفیه فاضلاب

مطالب تصفیه آب

پیمایش به بالا