تصفیه فاضلاب صنایع داروئی

فاضلاب کارخانجات دارویی  

داروها شامل گستره وسیعی از مواد شیمیایی هستند که جهت پیشگیری و یا درمان بیماری ها استفاده می شوند.
اکثر داروها در کارخانجات با استفاده از فرمولاسیون های خاص و از مواد شیمیایی ساخته شده و شامل محصولات بسیار متنوع مانند آنتی بیوتیک ها، مسکن ها، هورمون ها، واکسن ها، ویتامین ها و مکمل های غذایی و دارویی، مواد ضدعفونی کننده،… می شوند.

فاضلاب صنایع دارویی به دلیل تنوع بالا در تولیدات انواع داروها و مواد آرایشی یکی از فاضلاب های صنعتی خاص و سمی می باشد که بایستی نسبت به تصفیه آن اقدام نمود و از تخلیه آن بدون تصفیه به محیط زیست به طور جدی جلوگیری نمود زیرا این فاضلاب ها دارای مواد شیمیایی و سمی بالا، انواع هورمون ها، آنتی بیوتیک ها و سایر ترکیبات آلی خاص می باشند. که سبب صدمات گسترده ای به محیط زیست می گردد .

فاضلاب صنایع دارویی به دلیل گستردگی تولیدات دارویی و لوازم آرایشی بهداشتی تولیدی دارای کیفیت و کمیت متفاوتی می باشند ، بنابراین شناخت جامع از نوع محصول تولیدی و محصولات جانبی و آنالیز کامل از فاضلاب تولیدی صنایع دارویی در انتخاب روش تصفیه فاضلاب مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد .

.

کمیت و کیفیت فاضلاب صنایع دارویی

کیفیت فاضلاب تولیدی صنایع دارویی به دلیل تنوع بالا در محصولات تولیدی متنوع می باشد . به طور کلی فاضلاب صنایع دارویی دارای میزان آلایندگی بالایی هستند و میزان BOD و COD  در فاضلاب صنایع دارویی بالا می باشد . میزان  COD محلول در صنایع صنایع دارویی معمولا بسیار زیاد بوده و اکثرا از نوع دیرتجزیه پذیر به لحاظ زیستی می باشند. در صنایع تولید الکل، با توجه به اینکه از موادی مانند ملاس جهت تولید الکل استفاده می شود، میزان COD حتی به 100000 میلی گرم در لیتر  هم می رسد. همچنین در مراکز تولید واکسن با توجه به استفاده از عوامل بیماریزا جهت تولید محصولات، بایستی حتماً پساب خروجی قبل از دفع به خوبی ضدعفونی گردد .

فاضلاب تولیدی در صنایع دارویی شامل مراحل زیر می باشد :

1- فاضلاب دارویی تولیدی در فرآیند تولید محصولات دارویی که شامل آنتی بیوتیک ها و ویتامین ها و … می باشند

2- فاضلاب ناشی از مواد شیمیایی مورد استفاده

3- فاضلاب ناشی از شستشوی سالن و تجهیزات

4- فاضلاب بخش آزمایشگاه و کنترل کیفیت

تصفیه فاضلاب صنایع دارویی

در فاضلاب صنایع دارویی به دلیل ماهیت فاضلاب که دارای میزان آلایندگی بالایی می باشد که مقدار قابل توجهی از این مواد غیر قابل تجزیه زیستی می باشند . بنابراین تصفیه بیولوژیکی فاضلاب صنایع دارویی روش مناسب برای تصفیه فاضلاب دارویی نمی باشد و بایستی تلفیقی از روش های شیمیایی و بیولوژیکی در کنار هم جهت تصفیه این فاضلاب صنایع دارویی مورد استفاده قرار گیرد .

روش های تصفیه فاضلاب که برای تصفیه فاضلاب صنایع دارویی مورد استفاده قرار می گیرد به شرح ذیل می باشد .

  • تصفیه شیمیایی و الکتروشیمیایی فاضلاب
  • تصفیه بیولوژیکی هوازی و بی هوازی فاضلاب
  • استفاده از ازن و UV جهت غیر فعالسازی ترکیبات فعال و شکستن ترکیبات

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تصفیه فاضلاب صنایع دارویی و روش های تصفیه می توانید با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید  .

تصفیه فاضلابمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *