تصفیه فاضلاب صنعت آبکاری

تصفیه فاضلاب صنایع آبکاری

صنایع آبکاری به دلیل میزان آلایندگی زیاد و وجود فلزات در پساب تولیدی این صنایع بسیار حائز اهمیت می باشند .

بنابراین تخلیه مستقیم فاضلاب صنایع آبکاری به محیط زیست سبب صدمات جدی به محیط پیرامون می گردد .

لذا تصفیه فاضلاب صنایع آبکاری جهت حفاظت از محیط زیست امری ضروری می باشد .

صنایه آبکاری شامل صنایع تولید کننده فلزات مانند صنایع ماشین سازی ، صنایع الکترونیک ، صنایع مخابراتی و سخت افزار و صنعت جواهر سازی می باشند .

در صنایع آبکاری فلزات از مواد شیمیایی مختلفی استفاده می‌ شود. این مواد شامل حلال‌ها، اسیدها، بازها، پاک‌کننده ها، مواد آلی پیچیده و نمک های فلزی همچون نمک های فلزی کادمیوم، نیکل و کروم می‌باشد.

صنعت آبکاری فلزات یکی از بزرگ ترین مصرف‌کننده های مواد شیمیایی سمی است. بنابراین پساب تولیدی با بار آلودگی بالایی را تولید می کنند .

فاضلاب صنایع آبکاری حاوی فلزات سنگین و چربی و دامنه تغییرات بالای pHمی باشد .

کمیت و کیفیت فاضلاب صنایع آبکاری

مقدار و خصوصیات فاضلاب تولیدی صنایع آبکاری در مراحل مختلف تولید متفاوت می باشد . صنعت آبکاری شامل مراحل زیر می باشد :

1- واحد آبکشی

2- حوضچه های انباشتی

3- مواد مصرفی در خط تولید

4- تولید فاضلاب در اثر نشت و سرریز ناگهانی

5- تصفیه و بازیافت در محل

مقدار حجم فاضلاب تولیدی در صنایع آبکاری با توجه به میزان تولیدات متفاوت می باشد . به طور میانگین میزان فاضلاب تولیدی در صنایع آبکاری بین 100 تا 400 متر مکعب در روز با توجه به میزان تولید متفاوت می باشد .

فاضلاب تولیدی در صنایع آبکاری حاوی مواد شیمیایی ، فلزات سنگین و فلزات ، مواد معلق ، چربی ، فسفات و فلوراید می باشد . که قبل از تخلیه به محیط زیست بایستی تصفیه گردند .

برای فلزات سمی کادمیوم، کروم، مس، سرب، نیکل، روی و نقره که در غلظت‌های قابل توجه در فاضلاب صنایع آبکاری فلزات یافت می ­شوند محدودیت‌های دفع ویژه‌ای وضع شده ‌است و عموما برای حذف و میزان دفع آن ها قوانین خاصی وجود دارد.

روش های تصفیه فاضلاب صنایع آبکاری

با توجه به ماهیت فاضلاب صنایع آبکاری ، تصفیه شیمیایی و تصفیه الکتروشیمیایی فاضلاب گزینه ای مناسب جهت تصفیه فاضلاب آبکاری می باشد .

تصفیه مقدماتی شامل آشغالگیری و ته نشینی اولیه جهت جداسازی جامدات معلق بایستی انجام گیرد .

به دلیل وجود چربی و روغن در فاضلاب صنایع آبکاری ، حذف چربی و روغن به روش شناورسازی با هوای محلول DAF به کاربرده می شود .

پس از حذف مواد معلق و چربی از فاضلاب صنایع آبکاری ، جهت حذف مواد شیمیایی و فلزات سنگین از روش الکتروشیمیایی استفاده می گردد .

در روش الکتروشیمیایی با استفاده از الکترود های مناسب و ایجاد یک جریان الکتریکی ، باعث تشکیل یونهای فلزی می گردد که این یونهای فلزی آزاد شده از الکترود ها با فلزات سنگین و مواد شیمیایی و آلینده فاضلاب صنایع آبکاری پیوند برقرار کرده و با تشکیل لخته و ترسیب از فاضلاب جدا می گردند و به این طریق سبب تصفیه فاضلاب می شوند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تصفیه فاضلاب صنایع آبکاری و روش های تصفیه می توانید با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید .

تصفیه فاضلابمحصولات تصفیه فاضلابمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *