بلوئر هوادهی

بلوئر هوادهی یا دمنده هوا دستگاهی است که کار انتقال هوا یا گاز را انجام می دهد .

بلوئر های هوادهی با توجه به نوع انتقال هوا و یا گاز به انواع مختلفی تقسیم می شوند و عملیات انتقال هوا را در حجم ها و فشار های مختلف تامین می کنند . تولید هوا یا گاز در بلوئر ها با افزایش سرعت سیال از طریق پروانه های تعبیه شده در بلوئرها صورت می گیرد .

مهم ترین و عمده ترین کاربرد بلوئرها در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب جهت تامین میزان هوای لازم برای رشد میکروارگانیسم ها در واحد های هوادهی رشد بیولوژیکی تصفیه فاضلاب می باشد .

زیرا میکروارگانیسم برای آنکه بتوانند از مواد آلی موجود در فاضلاب استفاده و آنها را حذف کنند به اکسیژن و هوا نیاز دارند که این میزان اکسیژن لازم از طریق بلوئر های هوادهی تامین می گردد .

 

انواع بلوئر هوادهی

بلوئر های هوادهی بر اساس نوع سیستم انتقال هوا و فشار و حجم هوای تولیدی به انواع بلوئرهای ساید چنل ، بلوئرهای دوار با جابجایی مثبت ( روتس بلوئر ) و بلوئرهای توربو و بلوئرهای ترکیبی دمنده ها تقسیم می گردند .

بلوئر جابه جایی مثبت(بلوئر روتس) و بلوئر ساید چنل بیشترین کاربرد را در تصفیه آب و فاضلاب دارد که در زیر به شرح آن می پردازیم .

بلوئرهای هوادهی ساید چنل Side channel Blower

بلوئر های ساید چنل جهت تولید هوا در یا گاز مورد استفاده قرار می گیرند . بلوئرهای ساید چنل به دلیل تولید هوا و فشار کم جهت ظرفیت های پایین مناسب می باشد .

بلوئر های ساید چنل توانایی تولید هوا در دامنه 20 تا 600 متر مکعب در ساعت و فشار 50 تا 700 میلی بار را دارا می باشند و در انواع تک پروانه و دو پروانه تولید می شوند .

بلوئر های ساید چنل از اجزای پروانه ، پوسته ، الکتروموتور ، اگزوز ورودی و خروجی تشکیل شده است

بلوئر ساید چنل

مزایای بلوئر هوادهی ساید چنل

از مزایای بلوئر های سایت چنل می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • تولید صدای کم
 • راندمان بالا
 • نصب و راه اندازی آسان
 • عمر کاری بالا
 • تعمیر آسان و استهلاک پایین
 • قیمت پایین تر
 • جنس بدنه مقاوم
 • سبک و کم حجم

بلوئر های ساید چنل را می توان در صنایع آب و فاضلاب ، استخر های پرورش ماهی ، صنایع غذایی ، آزمایشگاه ها ، پمپ های سم پاشی و صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی و دیگر صنایع استفاده نمود .

بلوئر های دوار با جابجایی مثبت – روتس بلوئر  Roots blower

بلوئر های دوار با جابجایی مثبت یا روتس ها نسبت به بلوئر های ساید چنل دارای میزان حجم و فشار تولیدی بالاتری هستند .

بلوئر های روتس دارای دو ویژکی دمنده و مکنده می باشند و به این دلیل در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند .

روتس بلوئر ها در ظرفیت های مختلف هوادهی و فشار تولید می گردند .

تولید هوا در بلوئر های روتس با چرخش روتور ها با محور اصلی ایجاد می شود .

اجزای تشکیل دهنده بلوئر روتس شامل روتور های بلوئر ، چرخ دنده ، بیرینگ های بلوئر ، فیلتر ، سیلندر و کنترل کننده دما می باشد .

بلوئر روتس

مزایای بلوئر های روتس Roots blower

 • تولید هوا در دامنه وسیع برای حجم ها و دبی های مختلف
 • قابلیت تنظیم فشار و میزان هوای خروجی
 • امکان استفاده در فشارهای بالا
 • استهلاک کم و دوام بالا نسبت به بلوئر های ساید چنل

بلوئر های روتس علی رغم مزایایی که ذکر گردید دارای معایبی از جمله ایجاد سر و صدای بالا و قیمت بالاتر نسبت به بلوئرهای سایت چنل می باشند . برای کنترل صدای زیاد بلوئرهای روتس در قسمت ورودی و خروجی بایستی صداگیر نصب گردد .

کاربرد بلوئر هوادهی

بلوئرها و سیستم های کمپرسور واکیوم دارای کاربردهای زیادی در صنعت می باشند . از جمله موارد کاربرد بلوئرها در موارد زیر می باشد :

صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی

کارخانه های سیمان

مرکز پرورش ماهی و آبزیان

کارخانه های تولید کاشی و سرامیک

کشتارگاه های دام و طیور

تصفیه آب و فاضلاب

مهم ترین کاربرد بلوئر ها در صنعت تصفیه آب و فاضلاب می باشد که جهت هوادهی فاضلاب در فریند های هوازی تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد .

هوای تولید شده توسط بلوئر های هوادهی توسط دیفیوزرهایی در واحد های هوادهی تعبیه گردیده است در حوض هوادهی پخش می گردد و به این طریق میزان هوای لازم برای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب تامین می شود .

شرکت پاکان پالایش البرز ، طراح و مجری سیستم های تصفیه آب و فاضلاب می باشد و در این راستا طیف وسیعی از سیستم های هوادهی و بلوئر هوادهی را در تکمیل فرآیند تصفیه آب و تصفیه فاضلاب و سیستم های کنترل فاضلاب ارائه می دهد. شرکت پاکان پالایش البرز تامین کننده انواع بلوئر ها با برند های مختلف تایوانی، اروپایی، ایرانی و … می باشد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر از بلوئر های هوادهی و قیمت با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید .

 

 

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *