فهرست مطالب

بلوئر هوادهی یا دمنده هوا دستگاهی است که کار انتقال هوا یا گاز را انجام می دهد .بلوئر های هوادهی با توجه به نوع انتقال هوا و یا گاز به انواع مختلفی تقسیم می شوند و عملیات انتقال هوا را در حجم ها و فشار های مختلف تامین می کنند. تولید هوا یا گاز در بلوئر ها با افزایش سرعت سیال از طریق پروانه های تعبیه شده در بلوئرها صورت می گیرد .

کاربرد بلوئر هوادهی چیست؟

زیرا میکروارگانیسم برای آنکه بتوانند از مواد آلی موجود در فاضلاب استفاده و آنها را حذف کنند به اکسیژن و هوا نیاز دارند که این میزان اکسیژن لازم از طریق بلوئر های هوادهی تامین می گردد .

انواع بلوئر هوادهی

بلوئر های هوادهی بر اساس نوع سیستم انتقال هوا و فشار و حجم هوای تولیدی به انواع بلوئرهای ساید چنل، بلوئرهای دوار با جابجایی مثبت (روتس بلوئر) و بلوئرهای توربو و بلوئرهای ترکیبی دمنده ها تقسیم می گردند.

بلوئر جابه جایی مثبت (بلوئر روتس) و بلوئر ساید چنل بیشترین کاربرد را در تصفیه آب و فاضلاب دارد که در زیر به شرح آن می پردازیم.

1. بلوئرهای هوادهی ساید چنل Side channel Blower

بلوئر های ساید چنل جهت تولید هوا در یا گاز مورد استفاده قرار می گیرند. بلوئرهای ساید چنل به دلیل تولید هوا و فشار کم جهت ظرفیت های پایین مناسب می باشد.

بلوئر های ساید چنل توانایی تولید هوا در دامنه 20 تا 600 متر مکعب در ساعت و فشار 50 تا 700 میلی بار را دارا می باشند و در انواع تک پروانه و دو پروانه تولید می شوند. بلوئر های ساید چنل از اجزای پروانه، پوسته، الکتروموتور، اگزوز ورودی و خروجی تشکیل شده است.

بلوئر ساید چنل

مزایای بلوئر هوادهی ساید چنل

از مزایای بلوئر های سایت چنل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

✅ تولید صدای کم

✅ راندمان بالا

✅ نصب و راه اندازی آسان

✅ عمر کاری بالا

✅ تعمیر آسان و استهلاک پایین

✅ قیمت پایین تر

✅ جنس بدنه مقاوم

✅ سبک و کم حجم

بلوئر های ساید چنل را می توان در صنایع آب و فاضلاب، استخر های پرورش ماهی، صنایع غذایی، آزمایشگاه ها، پمپ های سم پاشی و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و دیگر صنایع استفاده نمود.

2. بلوئر های دوار با جابجایی مثبت – روتس بلوئر Roots blower

بلوئر های دوار با جابجایی مثبت یا روتس ها نسبت به بلوئر های ساید چنل دارای میزان حجم و فشار تولیدی بالاتری هستند. بلوئر های روتس دارای دو ویژکی دمنده و مکنده می باشند و به این دلیل در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و به اصطلاح به آنها پمپ های خشک گفته می شود.

تولید هوا در بلوئر های روتس با چرخش روتور ها با محور اصلی ایجاد می شود. اجزای تشکیل دهنده بلوئر روتس شامل روتور های بلوئر، چرخ دنده، بیرینگ های بلوئر، فیلتر، سیلندر و کنترل کننده دما می باشد.

بلوئر روتس

مزایای بلوئر های روتس Roots blower

✅ تولید هوا در دامنه وسیع برای حجم ها و دبی های مختلف

✅ قابلیت تنظیم فشار و میزان هوای خروجی

✅ امکان استفاده در فشارهای بالا

✅ استهلاک کم و دوام بالا نسبت به بلوئر های ساید چنل

بلوئر های روتس علی رغم مزایایی که ذکر گردید دارای معایبی از جمله ایجاد سر و صدای بالا و قیمت بالاتر نسبت به بلوئرهای سایت چنل می باشند. برای کنترل صدای زیاد بلوئرهای روتس در قسمت ورودی و خروجی بایستی صداگیر نصب گردد.

فیلتر میکرونی – فیلتر جامبو | تصفیه آب صنعتی

3. فن بلوئر

فن بلوئر دستگاهی است که جریان هوا و یا سیال را ازخود عبور می دهند. انتقال هوا از طریق تیغه هایی که در درون آن تعبیه شده است ایجاد می گردد. این تیغه ها اصطلاحا پروانه نامیده می شود. گردش این پروانه ها توسط روتور که در محفظفه مخصوصی قراردارند انجام می شود. فن بلوئر ها جریان هوا با حجم بالا و فشار کمی را تولید می کنند.

فن بلوئر

4. اسکرو بلوئر

اسکرو بلوئر دارای دو محور بوده که با حرکت آنها از یک طرف مکش ایجاد شده و از طرف دیگر هوا با فشار بالا خارج می‌شود. از این نوع از بلوئرها در صنایعی که هوای فشرده با فشار بالا مورد نیاز است کاربرد فراوان دارد.

کاربرد بلوئر هوادهی

بلوئرها و سیستم های کمپرسور واکیوم دارای کاربردهای زیادی در صنعت می باشند. از جمله موارد کاربرد بلوئرها در موارد زیر می باشد:

👈 صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

👈 کارخانه های سیمان

👈 مرکز پرورش ماهی و آبزیان

👈 کارخانه های تولید کاشی و سرامیک

👈 کشتارگاه های دام و طیور

👈 تصفیه آب و فاضلاب

هوای تولید شده توسط بلوئر های هوادهی توسط دیفیوزرهایی در واحد های هوادهی تعبیه گردیده است در حوض هوادهی پخش می گردد و به این طریق میزان هوای لازم برای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب تامین می شود.

سرویس و نگهداری بلوئر هوادهی

وقتی یک بلوئر برای اولین بار استارت می شود پیش بینی های ذیل باید صورت گیرد.

  1. داخل محفظه بلوئر و تمام مسیر های لوله کشی به منظور اطمینان از عدم وجود هرگونه مواد خارجی و پاک نمودن مسیر به دقت باید بررسی شود.
  2. موتور و بلوئر در راستای یکدیگر قرار گرفته و نیروی کشش تسمه نا مناسب (نه کم – نه زیاد) باشد. کشش تسمه نا مناسب یا در راستای هم نبودن موتور و بلوئر، می تواند سبب تخریب بلبرینگ ها، تسمه ها و یا کوپلینگ ها گردد. البته این عمل در بلوئر های لوبیایی صدق کرده و در این سیستم از بلوئر های ساید چانل استفاده شده است.
  3. روغن مناسب به کار رفته باشد، ارتفاع روغن در گیربکس هنگامی که بلوئر خاموش است باید تا سطح مشخص شده باشد، روغن زیاد باعث افزایش حرارت، صدا و در نهایت تخریب دستگاه خواهد شد و روغن کم در گیربکس سبب کاهش عمر دنده ها و بلبرینگ ها می گردد.
  4.  روتور ها را با دست بچرخانید تا اطمینان حاصل نمایید که در هیچ موضعی اصطحکاک یا مقاومتی در مقابل دوران روتور ها وجود ندارد.
  5.  بلوئر را تحت فشار قرار داده و به تدریج فشار را زیاد نمائید.

فروش بلوئر هوادهی

شرکت پاکان پالایش البرز طراح و مجری سیستم های تصفیه آب و فاضلاب می باشد و در این راستا طیف وسیعی از سیستم های هوادهی و بلوئر هوادهی را در تکمیل فرآیند تصفیه آب و تصفیه فاضلاب و سیستم های کنترل فاضلاب ارائه می دهد. شرکت پاکان پالایش البرز تامین کننده انواع بلوئر ها با برند های مختلف تایوانی، اروپایی، ایرانی و … می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از بلوئر های هوادهی و قیمت آن با کارشناسان فروش این شرکت تماس حاصل نمایید.

تلفن
02632714659
02632715944
📱 همراه
09128668994
09128668995

2 دیدگاه دربارهٔ «بلوئر هوادهی چیست و چه کاربردهایی دارد؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین مقالات

مطالب تصفیه فاضلاب

مطالب تصفیه آب

پیمایش به بالا