فهرست مطالب

فیلتر شنی از لحاظ عملی در واحدهای تصفیه آب امروزی فیلتراسیون فرآیندی است که در طی آن ذرات رسوب شونده یا لخته های کوچک که در مراحل انعقاد و سختی گیری ته نشین نشده اند جدا می گردند .زلال سازی و فیلتراسیون آب از دوران گذشته به عنوان یک تکنولوژی جهت تصفیه آب با ظاهری مطلوب بوده است. فیلتراسیون از ایتدایی ترین روش ها جهت صاف سازی آب می باشد .

یکی از انواع صافی ها که در تصفیه خانه های کوچک و تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرند صافی های تحت فشار و دیاتومه ای هستند. صافی های تحت فشار در دو نوع عمودی و افقی ساخته می شوند که بستر صافی در آن از ماسه با دانه بندی مختلف و یا کربن فعال یا آنتراسیت پر شده است .

فیلتر شنی

فیلتر شنی یا sand filter مخازنی می باشند که تحت فشار اتمسفر ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند. این فیلتر دارای مخازن استوانه ای شکل می باشند که به صورت عمودی یا افقی ساخته می شوند. جنس بدنه فیلتر شنی می تواند از جنس ورق فولادی یا گالوانیزه با پوشش اپوکسی و یا از جنس فایبرگلاس frp باشند.

صافی شنی وسیله ای است که با عملیات فیزیکی و فیلتراسیون آب جامدات معلق و کدورت آب را حذف و از بین می برد. جامدات معلق شامل گل و لای، فلوک، باکتری، ویروس و تخم انگل توسط فیلتر شنی حذف می گردد. فرآیند فیلتراسیونی که به طور معمول در صافی شنی مورد استفاده قرار می گیرد.

بستر داخل فیلتر صافی می تواند از سیلیس دانه بندی شده، ماسه و کربن فعال و آنتراسیت پر شده باشد. ذرات معلق، باکتری و تخم انگل موجود در آب با عبور از بستر فیلتر شنی حذف شده و آب صاف از فیلتر خارج می گردد .مواد معلق، کدورت و ذراتی که توسط بستر ماسه و سیلیسی که داخل فیلتر شنی است گرفته می شود با شستشوی معکوس فیلتر شنی یا بک واش از بستر جدا کرده و خارج می کنند .

اگرچه صافی شنی بسیاری از ارگانیسم های بیماری زا را جدا می کند اما نمی توان آن را به عنوان عاملی که حفظ بهداشت آب را کاملا تضمین می کند به شمار آورد. تحت شرایط خاص ممکن است از فیلتر شنی برای از بین بردن مقدماتی کدورت آب استفاده شود .

طراحی و ساخت انواع پکیج تصفیه آب

عملیات فیلتراسیون آب

در حذف ناخالصی های آب و فیلتراسیون آب عوامل زیر دخالت دارند:

1- جداسازی یا INTERCEPTION

وقتی ذرات معلق به طور یکنواخت با بستر فیلتر تماس داشته باشند و نسبت بین قطر ذرات معلق و مواد بستر فیلتر شنی مشخص باشد جداسازی با کاهش قطر ذرات بستر صافی افزایش پیدا میکند و هر چه ذرات معلق درشت تر باشند راندمان جداسازی و حذف بیشتر می گردد.

2- ته نشینی SEDIMENTATION

نکه مهم در فیلتر ها و صافی های شنی این است که فیلتر شنی بتواند ذرات کوچکتر از اندازه بستر را نیز حذف کند.  حذف ذرات معلق کوچکتر از اندازه ذرات با عملیات انعقاد و ته نشینی انجام می گیرد. به این صورت که ذرات معلق در فواصل ذرات بین بستر ته نشین شده و به واسطه خاصیت ژلاتینی و چسبندگی سایر مواد معلق را نیز به خود چسبانده و بدین ترتیب باعث حذف مواد معلق می گردند.

3- نفوذ DIFFUSION

در مورد ذراتی که بسیار ریز هستند با فرآیند نفوذ می توانند از آب جداسازی و حذف گردند. 

4- فعالیت بیولوژیکی BIOLOGICAL

بعضی از باکتری ها و میکروارگانیسم ها در فضای خالی بین بستر فیلتر شنی فعال می باشند. این میکروارگانیسم ها مواد آلی موجود در آب را در حین عبور آب از فیلتر شنی جذب کرده و به مواد بی ضرر تبدیل می کنند که به صورت یک لایه بر روی بستر صافی تشکیل می گردد.

5- عمل الکترولیتی

در تصفیه آب بوسیله صافی ها تئوری یونیزاسیون می تواند صادق باشد. به این صورت که با بستر صافی و مواد معلق و نا خالصی های آب بار الکتریکی مخالف هم دارند که وقتی در کنار هم قرار می گیرند یکدیگر را خنثی می کنند و همین امر باعث ایجاد ذره ای می گردد که داخل بستر صافی متوقف شده و به این ترتیب مواد معلق و ناخالصی ها حذف می شود.

مرکز فروش دستگاه تصفیه آب خانگی و تصفیه آب صنعتی

انواع صافی های تصفیه آب

مهمترین صافی هایی که در تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد به شرح ذیل می باشند:

✅ صافی شنی کند

✅ صافی شنی تند

✅ صافی شنی تحت فشار

1. صافی شنی کند

صافی شنی کند را جهت تصفیه آب هایی با کدورت حداکثر 30NTU مورد استفاده قرار می دهند. ولی با آب هایی با کدورت 10 NTU عمر بیشتری برخوردار می باشند. آب صاف شده با فیلتر شنی کند به تصفیه خاصی نیاز ندارد.

در صافی شنی کند بیشتر عملیات فیلتراسیون توسط اولین لایه ماسه بستر انجام می شود. حذف مواد معلق و ارگانیسم ها بیشتر در لایه اول انجام می شود. صافی شنی کند به دلیل میزان سرعت عبوری کم آب به زمین زیادی احتیاج دارد. بنابراین استفاده از صافی شنی کند در جاهایی که زمین فراوان و قیمت آن پایین می باشد به کار برده می شود.

2. صافی شنی تند

صافی شنی تند جهت فیلتراسیون آب در تصفیه خانه های آب کاربرد دارد. از فیلتر و صافی شنی تند می توان در فیلتراسیون آب هایی با کدورت  5 NTU و یا نهایتا 10 NTU استفاده نمود. در صافی شنی تند از یک یا چند لایه بستر استفاده می کنند. در صافی شنی تند برای حذف رنگ و طعم آب می تواند از یک لایه آنتراسیت یا کربن فعال هم استفاده نمود. آب خروجی از صافی شنی تند بایستی به واحد گندزدایی و کلرزنی هدایت گردد.

3. صافی شنی تحت فشار

این نوع از صافی ها در تصفیه خانه های کوچک بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. صافی شنی تحت فشار در دو دسته عمودی و افقی ساخته می شوند. جنس بدنه فیلتر های شنی تخت فشار از آهن با پوشش ضد خوردگی و یا از جنس فایبرگلاس می باشد. در صافی شنی تحت فشار یا فیلتر شنی بایستی یک حجم خالی را جهت شستشوی معکوس فیلتر شنی BACK WASH در نظر گرفت.

فیلتر های شنی به شکل استوانه ای در دو حالت عمودی و افقی مورد استفاده قرار می گیرند و کاربرد آنها بیشتر در تصفیه خانه های کوچک می باشد. در فیلتر شنی بایستی یک فضای لازم برای انبساط بستر سیلیس در حین شستشوی معکوس صافی در این نوع صافی ها پیش بینی می گردد.

در کف فیلترشنی نازل هایی برای عبور آب صاف شده، قرار داده می شود. تعداد نازل ها معمولا 3 عدد در فوت مربع پیش بینی می گردد.

ارتفاع کل انواع فیلترشنی قائم حداکثر 1.5 متر منظور می گردد. این ارتفاع علاوه بر لایه ای شن و ماسه شامل حجم لازم برای انبساط در شستشوی معکوس فیلترشنی خواهد بود. صافی شنی تحت فشار جهت شروع عملیات به فشاری بیشتر از یک بار نیاز دارند.

سیستم تصفیه آب صنعتی

ویژگی های فیلتر شنی تحت فشار

✅ تحمل فشار تا 10 بار

✅ دارا بودن شیر فشار سنج و هواگیری

✅ وجود سه لایه سیلیس دانه بندی شده داخل فیلتر شنی

✅ قابلیت کارکرد در حالت دستی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک

انواع فیلتر شنی

شرکت پاکان پالایش البرز سازنده انواع فیلتر شنی فلزی و  فایبرگلاس  FRP می باشد. این فیلتر ها را بر اساس جنس بدنه به دو دسته صافی شنی فلزی و FRP تقسیم می گردد.

فیلتر شنی فلزی

جنس بدنه فیلتر شنی فلزی از جنس فولادی ST37  با پوشش اپوکسی و ضد خورندگی می باشد. که داخل و خارج فیلتر با پوشش اپوکسی پوشش داده می شود.

فیلتر را می توان بسته به سفارش کارفرما و محل استفاده با توجه به حساسیت کاری از جنس استنلس استیل 304 و 316 ساخت و مورد استفاده قرار داد.

فیلتر شنی FRP

در ساخت فیلتر شنی می توان از مواد کامپوزیت استفاده کرد به فیلتر شنی فایبرگلاس یا FRP شناخته می شوند. پوشش داخلی فیلتر شنی FRP شرکت پاکان پالایش از جنس PE به صورت یک تکه و بدون درز و food grate  بوده و پوشش خارجی از مواد کامپوزیتی همراه با رشته های بافته شده فایبرگلاس می باشد.

طراحی و محاسبه فیلتر یا صافی شنی

یکی از فاکتورهای مهم در طراحی فیلتر های شنی در نظر گرفتن سرعت خطی عبور آب می باشد. با در نظر گرفتن میزان حجم و دبی جریان و سرعت خطی عبور آب می توان حجم فیلتر را محاسبه نمود.

با دانستن حجم مورد نیاز برای صافی شنی مقدار، قطر و ارتفاع مورد نیاز را محاسبه می نماییم. به این ترتیب می توان ابعاد لازم جهت طراحی فیلتر نشان می دهد که باید با حداکثر سرعت جریان  gpm/ft2  10 کار کنند. با استفاده از  میزان جریان حداکثر، می توان مساحت لازم برای فیلتر را محاسبه و نسبت به ساخت فیلتر شنی اقدام نمود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه طراحی فیلتر شنی، تعیین ابعاد مورد نیاز می توانید با کارشناسان فنی شرکت پاکان پالایش البرز تماس حاصل نمایید.

طراحی و ساخت فیلتر شنی

سیلیس فیلتر شنی

بستر داخل فیلتر شنی می تواند از یک یا چند لایه تشکیل شده باشد. به طور معمول در داخل فیلتر 3 لایه سیلیس دانه بندی با اندازه درشت، متوسط و ریز قرار می گیرد.

در ابتدا سیلیس دانه بندی با اندازه درشت داخل مخزن صافی شنی ریخته می شود و پس از صاف کردن سطح آن، سیلیس با دانه بندی متوسط و در انتها سیلیس با دانه بندی ریز در آن قرار می گیرد.

جهت اطلاع از قیمت سیلیس  و سایز و دانه بندی سیلیس فیلتر شنی با کارشناسان شرکت پاکان پالایش تماس حاصل نمایید.

زمان شستشوی فیلتر BACKWASH

بر حسب مقدار مواد معلق موجود در آب و دبی ورودی، بعد از مدتی بستر دستگاه اشباع می‌گردد که در این زمان بایستی فیلتر را شستشو داد.

در اينگونه فيلترها توصيه می‌شود کربن فعال یا آنتراسیت موجود در دستگاه هر شش ماه يكبار شستشو و احيا گردد. برای اين منظور كافی است پس از شستشوی معكوس فيلتر، دانه‌های زغال را به مدت 20 الي 30 دقيقه با بخار آب كم فشار شستشو داد.

هدف از این عملیات شستشوی فیلتر شنی رفع گرفتگی های آن است و به صورت دوره ای انجام می شود. در انجام آن آب از سمت بستر، برعکس حالت عادی جریان، به سمت فیلتر پمپ می شود.

این کار برای چند دقیقه انجام می گیرد. نرخ گذر جریان آب  بین 3 تا 10 متر مکعب بر متر مربع در هر ساعت است. بر اساس میزان استفاده از فیلتر شنی، به طور معمول هر چند روز یک بار عملیات شستشوی صافی شنی یا بکواش backwash برای احیای سیستم لازم است.

زمان تعویض سیلیس فیلتر  به طور میانگین 5 تا 10 سال یکبار می باشد. در طول کارکرد فیلتر سیلیس داخل صافی شنی در اثر برخورد با مواد معلق و ذرات داخل آب به مرور زمان ساییده شده و دیگر عملکرد اولیه خود را در برابر ذرات معلق را خواهد داشت. در این حالت زمان شستشوی فیلتر در بازه کمتری صورت می گیرد که در این حالت بایستی نسبت به تعویض سیلیس فیلتر شنی اقدام نمود.

شستشوی فیلتر شنی

مراحل شستشوی فیلتر شنی

  1. بستن کلیه شیرها
  2. شستشوی اولیه فیلتر: باز کردن شیرهای یک و سه
  3. شستشوی ثانویه فیلتر: باز کردن شیرهای دو و پنج
  4. کارکرد عادی فیلتر: باز کردن شیرهای دو و چهار

كاربرد دستگاه صافی شنی

✅ تصفيه آب رودخانه‌های با كدورت بالا پس از واحدهای انعقاد، لخته سازی و ته نشينی جهت تهيه آب شرب، بهداشتی و صنعتی

✅ جهت تصفيه آب استخر برای جلوگيری از كدر شدن آب و زلال سازی آن

✅ تصفيه فاضلاب صنعتی و انسانی

✅ تصفيه آب برج خنك كن از مواد معلق نفوذی از هوا به آب، مانند گرد و خاك

✅ تصفیه آب در صنایع کشاورزی و شیلات

✅ استفاده در تاسیسات موتور خانه

مزایای فیلتر شنی تحت فشار

✅ راهبری ساده

✅ نیاز به فضای کم

✅ هزینه سرمایه گذاری پایین و مقرون به صرفه

✅ نیاز به فضای کم جهت راهبری و نصب

قیمت فیلتر شنی

شرکت مهندسی پاکان پالایش البرز با بهره گیری از فناوری روز دنیا در زمینه تصفیه آب و فاضلاب و همچنین تجربه چندین ساله خود در زمینه طراحی و ساخت فیلتر شنی فلزی و فیلتر شنی فایبرگلاس frp در حال حاضر توانسته است با وجود بسترهای لازم از قبیل کارخانه مجهز موفق به تولید انواع فیلتر شنی گردد.

قیمت صافی شنی بر اساس متریال به کار رفته که می تواند به صورت فیلتر فلزی و فیلتر  frp و میزان حجم آب ورودی متفاوت می باشد.

جهت کسب اطلاع از قیمت فیلتر شنی فلزی و فایبرگلاس و فیلتر شنی استخر با کارشناسان فروش این شرکت تماس حاصل نمایید.

تلفن
02632714659
02632715944
📱 همراه
09128668994
09128668995

3 دیدگاه دربارهٔ «فیلتر شنی چیست؟ | جدول فیلتر شنی | انواع فیلترشنی | پاکان پالایش»

  1. مطلب مفیدی بود. در کل توضیح فنی موضوع‌های گوناگون در بستر وب که دسترسی پذیری بالایی دارد؛ کاری بس ارزشمند است. از تلاش و یاری شما سپاسگزارم!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین مقالات

مطالب تصفیه فاضلاب

مطالب تصفیه آب

پیمایش به بالا