[vc_row][vc_column][cz_title id=”cz_42178″]

تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده

[/cz_title][vc_separator color=”black” style=”shadow”][vc_column_text]فرآیند تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده ، فرآیند اصلاح شده لجن فعال می باشد .

در فرآیند هوادهی گسترده به دلیل طولانی بودن زمان ماند هیدرولیکی فاضلاب(HRT) و همچنین بالابودن سن میکروبی فاضلاب (SRT) ، نیازی به واحد ته نشینی اولیه فاضلاب نمی باشد .

فرآیند هوادهی گسترده تصفیه فاضلاب  مشابه فرآیند جریان پیستونی متعارف است، با این تفاوت که فرآیند هوادهی گسترده  تصفیه فاضلاب در فاز تنفس آندوژنوز (خود تخریبی) از منحنی باکتریایی بهره برداری می شود که نیازمند بارگذاری آلی کمتر و زمان هوادهی فاضلاب  طولانی تر است.

زمان ماند هیدرولیکی روش تصفیه فاضلاب  هوادهی گسترده 36-18 ساعت و سن لجن نیز در این روش 30-20 روز می باشد.

مقاومت و تحمل شوک پذیری فرآیند تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده نسبت به دیگر روش های متعارف لجن فعال بالاتر بوده که دلیل این امر حجم بالای حوض هوادهی فرآیند هوادهی گسترده می باشد .

از آنجایی که میزان بار حجمی ها این روش از تصفیه فاضلاب  بسیار کم است بنابراین مواد آلی فاضلاب به صورت کاملتری مورد استفاده میکروارگانیسم ها قرار می گیرد و چون توده های بیولوژیکی زمان نسبتا بالایی ها در تماس با اکسیژن هستند لذا لجن مازاد دفعی بسیار ناچیز خواهد بود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][cz_title id=”cz_67103″]

کاربرد روش تصفیه فاضلاب با هوادهی گسترده 

[/cz_title][vc_separator color=”black” style=”shadow”][vc_column_text]کاربرد تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده به شرح ذیل می باشد :

 • تصفیه فاضلاب جوامع کوچک ، مجتمع های مسکونی و اداری
 • تصفیه فاضلاب کمپ های کارگری و واحد های عمرانی
 • تصفیه فاضلاب مجتمع های درمانی ، بیمارستان ها
 • تصفیه فاضلاب مراکز صنعتی و کارخانجات
 • تصفیه فاضلاب پادگان ها و مراکز نظامی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][cz_title id=”cz_69685″]

مزایا و معایب روش تصفیه فاضلاب با هوادهی گسترده

[/cz_title][vc_separator color=”black” style=”shadow”][vc_column_text] روش تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده دارای معایب و مزایایی به شرح ذیل می باشد :

مزایا :

 • راندمان بالای تصفیه
 • تولید لجن کم به دلیل سن بالای لجن و نسبت F/M پایین
 • راهبری و بهره برداری آسان
 • تحمل شوک پذیری بالا در برابر تغییرات کیفی و کمی جریان
 • عدم نیاز به واحد هضم لجن
 • عدم نیاز به واحد ته نشینی اولیه
 • عدم تولید بو

معایب :

 • مصرف انرژی بالا
 • حجیم شدن لجن به دلیل پایین بودن نسبت F/M
 • افزایش هزینه های اجرایی در مقایسه با روش متعارف به دلیل بالابودن حجم حوض هوادهی

با توجه به شرایط گفته شده تصفیه فاضلاب با هوادهی گسترده (EAAS) برای تصفیه انواع فاضلاب های بهداشتی و تصفیه فاضلاب صنعتی قابل استفاده می­ باشد .

روش تصفیه فاضلاب با هوادهی گسترده (EAAS) یکی از بهترین روش های قابل اجرا در پکیج های تصفیه فاضلاب می باشد .[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][cz_title id=”cz_42038″]

راهبری و نگهداری سیستم تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده

[/cz_title][vc_separator color=”black” style=”shadow”][vc_column_text]تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده همانند روش های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب جهت راه اندازی به بازه زمانی 30-20 روز نیازمند می باشد . راهبری و نگهداری تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده آسان بوده و در صورت آموزش صحیح به اپراتور ، این سیستم در بالاترین سطح راندمان تصفیه بهره برداری می گردد .

تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده معمولا تمام لجن فعال حوضچه نشینی نهایی به حوض هوادهی برگشت داده می شود و  اگر راهبری و نگهداری تصفیه خانه فاضلاب به درستی انجام گیرد علاوه بر تولید فاضلاب تصفیه شده ای با خروجی مناسب، فاضلابی بدون بو و اشکالی را تولید می نماید.

روش   تصفیه فاضلاب  با هوادهی گسترده به دلیل بالا بودن زمان هوادهی فاضلاب  ، مرحله ته نشینی اولیه حذف می گردد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در زمینه سیستم های تصفیه فاضلاب با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید .[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن