احیای ممبران

احیای ممبران , شستشوی ممبران , دستگاه RO

ممبران چیست؟ 

ممبران ها نقش اصلی و مهم را در یک سیستم اسمز معکوس RO  دارند . ممبران از چندین لایه نازک تشکیل گردیده است که به دور یک لوله به صورت صفحات جداگانه پیچیده شده اند . آب خام ورودی به سیستم RO پس از عبور از ممبران ها و از دست دادن املاح و یون های محلول به صورت آب خالص خارج می گردد .  

ممبران اسمز معکوس لایه ای نازک است که بایستی مقاومت بالایی در برابر عبور آب و مواد خورنده و دیگر املاح آب داشته باشند و اجازه عبور یون های خاصی را از غشا خود نمی دهد. 

کاربرد ممبران در سیستم اسمز معکوس

طبق توانایی ممبرین در حذف یون ها از محلول ها، کاربرد اصلی آن در حذف نمک از محلول های آبی می باشد و اجازه عبور این یون ها رو نمی دهد . 

این ممبران ها در سیستم های اسمز معکوس RO جهت تصفیه آب دریا ، آب شور و آب شهری مورد استفاده قرار می گیرد . 

 جنس ممبران 

جنس ممبران های امروزی پلی آمید می باشد . پلی آمید دارای قابلیت حذف نمک بالاتر با مصرف انرژی کمتر می باشد. به دلیل قابلیت حذف یون های غیر محلول از محلول بدون تغییر فاز از این غشا جهت حذف نمک و TDS آب استفاده می شود.

احیای ممبران
احیای ممبران

 

احیای ممبران دستگاه RO 

غشای ممبران فقط آب تقریبا خالص را از خود عبور می دهد. بدیهی است با گذشت زمان و عبور آب از ممبران ها ، روزنه های ممبران ها به وسیله املاح آب بسته می شود و ممبران ها توانایی اولیه جهت تصفیه و گرفتن املاح آب را ندارند .  پس از مدت زمانی به دلیل کارکرد دستگاه ناخالصی ها  بر روی سطح ممبران  تجمع می کنند که این امر باعث افزایش فشار پمپ و کاهش تولید آب می گردد. لذا زمانی که تولید آب حدود 10 درصد کاهش پیدا کرد ممبران نیاز به شست و شو دارد و در این زمان بایستی نسبت به احیای ممبران های دستگاه RO اقدام نمود .

شرایط شستشو و  احیای ممبران

پس از مشاهده موارد زیر شستشو و احیای ممبران بایستی صورت گیرد :

1- افزایش میزان TDS

2- کاهش میزان دبی آب تولیدی

3- اختلاف فشار ورودی و خروجی ممبران سیستم

 

ممبران

شرکت پاکان پالایش مجهز به فناوری احیای ممبران می باشد ، به طوری که با احیای ممبران می تواند طول عمر آن را افزایش داده و بدین وسیله هزینه مربوط به تعویض ممبران را کاهش می دهد .

جهت کسب اطلااعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید .

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن