اسمز معکوس

تعمیر و نگهداری دستگاه اسمز معکوس (RO )

تعمیر و نگهداری اسمز معکوس

فرآیند اسمر معکوس پیش از آنکه به کار برده شوند نیازمند تصفیه زیادند . جداسازی جامدات معلق کاملا ضروری است ، و برای جلوگیری از گرفتگی غشاء مواد آلی محلول باید جدا شوند . تنظیم  pHدر دامنه نسبتا اسیدی ، برای جلوگیری از رسوب مواد معدنی ممکن است لازم باشد . به طور کلی اسمز معکوس جریان با کیفیت تری را نسبت به سایر روش های تصفیه آب بوجود می آورد اگرچه هزینه های عملیاتی آن بیشتر است .

اسمز معکوس RO

فزآیند اسمز معکوس تولید جریان پسابی می نماید که ممکن است از 10 تا 25 درصد جریان آب ورودی را تشکیل دهد . در سیستم های تهیه آب آشامیدنی برای جبران این کمبود حجمی اضافی از آب باید تحت فرایند قرار گیرد .

سیستم های اسمز معکوس در جداسازی کل ذرات جامد محلول با بازدهی معادل 92 درصد و یا حتی بیشتر می توانند عمل کنند . علاوه بر یونهای معدنی ، غشاهای باقی مانده مولکول های آلی را نیر همراه با کدورت ، باکتریها و ویروسها جدا می کنند .

ro

موارد استفاده از سیستم اسمز معکوس ( RO ) ، عبارتند از  :

 • نمک زدایی و شیرین سازی آب های شور و سنگین جهت تهیه آب آشامیدنی از آب دریا
 • تهیه آب صنعتی جهت مصرف در بویلرها ،کولینگ تاورها و کلیه سیستمهای حراراتی و برودتی
 • تهیه آب دمین جهت مصارف دارویی و بیولوژیکی
 • تهیه و تولید آب مصرفی در صنایع نفت ،گاز ،پتروشیمی و نیروگاهها
 • تهیه و تامین آب فرایندهای صنعتی کارخانه های فولاد، صنایع غذایی،لبنیات، نساجی، آرایشی بهداشتی ،رنگ سازی، صنایع الکترونیک و …
 • تصفیه پیشرفته پساب های بهداشتی و صنعتی و بازیابی مجدد آن
 • تامين و توليد آب مناسب جهت مصارف کشاورزی، گلخانه‌ای و دامداری
 • تامين و توليد آب دستگاه هاي دياليز بيمارستان

تعمیر و نگهداری دستگاه اسمز معکوس RO

عوامل موثر که بر عملکرد اسمز معکوس تاثیر می گذارد :

 • فشار آب ورودی
 • دمای آب
 • نوع و تعداد کل مواد جامد محلول (TDS) در آب
 • کیفیت فیلتر ها و غشاهای مورد استفاده در سیستم
ro

مراحل بهره برداری از سیستم اسمز معکوس به شرح ذیل می باشد :

1- ثبت فشار ورودی و خروجی فیلترها

این اندازه ­گیری شامل فشار ورودی و خروجی فیلتر­های شنی، فیلتر­های کربن ­فعال و کارتریج فیلتر­ها در مسیر تصفیه قبل از سیستم RO می­باشد.اختلاف فشار بین ورودی و خروجی فیلتر­ شاخص میزان گرفتگی فیلتر است و به عنوان پارامتر تعیین کننده زمان شستشوی معکوس (Back Wash) مورد استفاده قرار می­گیرد.

2- کنترل و ثبت کلر آزاد خروجی

اندازه ­گیری مقدار کلر آزاد یا غلظت کل کلر در آب خوراک سیستم RO ضروری می­باشد و نباید هیچگونه کلر آزاد در آب خوراک وجود داشته باشد.با اندازه­ گیری این شاخص کارایی فیلتر­های کربن ­فعال یا سیستم شیمیایی حذف کلر از آب خوراک مورد ارزیابی قرار می­گیرد و در صورت وجود اشکال در کارایی کربن­ فعال یا تزریق محلول شیمیایی سریعاً اشکال برطرف گردد.

3- ثبت فشار ورودی و خروجی فیلتر کارتریج

فشار آب خوراک در ورودی و خروجی فیلتر کارتریج ثبت می­شود.

اختلاف فشار بین ورودی و خروجی فیلتر­های کارتریج نشان دهنده میزان گرفتگی آنها می­باشد.

4- کنترل درجه حرارت آب

دما یا درجه حرارت فاکتور بسیار مهمی در کارایی سیستم اسمز­معکوس می­باشد.

5- PH آب ورودی

PH آب خام ورودی به دستگاه RO فاکتور بسیار مهمی در کارکرد مناسب و مطلوب سیستم می­باشد.تنظیم مقدار PH آب ورودی  و کنترل پیوسته آن برای جلوگیری از تشکیل رسوب روی سطح غشاء یک پارامتر حیاتی محسوب می­شود.معمولاً سیستم­­های RO فقط در یک محدوده PH خاص قادر به کار می­باشند و در خارج این محدوده غشاء آنها در معرض رسوب نمکها یا تخریب قرار می­گیرد. باید PH متر ها بطور مرتب با محلول­های بافر با PH مشخص کالیبره شوند.

 6- ثبت میزان کارکردRO

به منظور تعیین میزان کارکرد دقیق سیستم RO و کنترل زمان سرویس­ دهی آن و اندازه ­گیری مدت زمانی که سیستم اسمز­معکوس در سرویس است مفید و ضروری می­باشد.

 7- ثبت فشار غشاء RO

فشار در ورودی مدول­ ها، فشار اولیه یا فشار خوراک نامیده می­شود.چنانچه در مسیر آب خوراک از خروجی پمپ­های فشار بالا تا مرحله اول RO شیر کنترل قرار گرفته است اندازه­ گیری پیوسته فشار در خروجی ضروری است، زیرا فشار ورودی کم سبب کاهش کارایی سیستم می­شود و فشار ورودی خیلی زیاد سبب آسیب غشاها می­شود.

 8- کنترل فشار جریان دفعی

فشار در خروجی آخرین المنت یک مدول، فشار آب تغلیظ شده یا فشار آب شور نامیده می­شود، این فشار نشانگر فشار سیستم قبل از شیر کنترل مسیر جریان دفعی سیستم است.اختلاف فشار بین خوراک RO و جریان دفعی آن شاخصی از مقاومت موجود در برابر عبور جریان در طی گذر آن از روی غشاء است، هر چند این اختلاف فشار به دما و دبی آب خوراک بستگی دارد، ولی می­تواند معیار خوبی از کیفیت عملکرد غشاء باشد به شرط آنکه دبی آب شیرین و آب شور ثابت نگه داشته شوند.

 9- ثبت میزان جریان تولید RO

ثبت میزان جریان تولید یعنی آب تصفیه شده می­باشد که وارد شبکه مصرف یا تانک­های ذخیره سازی می­گردد.

صحت مقادیر نشان داده شده در فلومتر­های تولید و پساب را براحتی می­توان از افزایش و کاهش سطح یا حجم مخازن برسی نمود.

 10- بازیافت سیستم

نسبت جریان تولید به جریان خوراک میزان بازیافت اسمز معکوس نامیده می­شود. این پارامتر با غلظت نمکها و مواد معلق در آب خوراک RO و در نتیجه احتمال تشکیل رسوب یا فولینگ روی سطح غشاء مرتبط است.

11- جریان برگشتی RO

در صورت برگشت بخشی از آب جریان غلیظ به آب خوراک سیستم RO به آن جریان برگشتی (Recycle) اطلاق می­شود.

12- TDS آب ورودی

TDS یا کل مواد محلول در آب ورودی به سیستم RO می­باشد.

13- TDS آب تولید

غلظت مواد محلول (TDS) در جریان محصول RO معمولاً رقم بسیار کوچکی است که به وسیله یک سنسور که در خط تولید وصل می­باشد نشان داده می­شود. باید اندازه­ گیری­ های TDSرا بصورت ماهیانه تمیز کاری نمود. معمولاً در مورد اندازه­ گیری TDS جریان­ ها در سیستم RO یک عدد خاص مورد نظر نیست، بلکه بر اساس محدوده ­ای از مقادیر قرائت شده در فصول مختلف زمانی قضاوت صورت می­ گیرد.

شرکت پاکان پالایش البرز با ارائه دستور العمل های بهره برداری و آموزش دقیق و کامل به اپراتور سیستم و چک لیست های راهبری و نگهداری سیستم RO ، به صورت منظم و دوره ای سیستم را بررسی و کنترل می نمایند .

دپارتمان فنی و پشتیبانی شرکت پاکان پالایش البرز آماده ارائه خدمات بهره برداری و نگهداری سیستم های آب شیرین کن RO در سراسر کشور می باشد .

تلفن:

32714659 026

32714659 026

همراه:

8994 866 0912

8995 866 0912

 

تصفیه آب صنعتی , اسمز معکوس , RO , آب شیرین کن , نگهداری از سیستم RO , ممبران دستگاه RO , آنتی اسکالانت

بهره برداری از دستگاه RO  ,احیای ممبران RO , تصفیه آب به روش ro  , ممبران , سیستم ro  چگونه کار می کند , کاربرد ro  , مزایای سیستم ro  ,  ممبران اسمز معکوس , استفاده از سیستم ro  در تصفیه آب صنعتی , ro در تصفیه آب کشاورزی , راه اندازی در سیستم ro ,آنتی اسکالانت , اسید شستشوی ممبران , بهره برداری از سیستم ro  , تعمیرانت و نگهداری سیستم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن