[vc_row][vc_column][cz_title id=”cz_22875″]

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب با دیسک های بیولوژیکی RBC

[/cz_title][vc_separator color=”black” style=”shadow”][vc_column_text]ساز فرآیند تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به روش RBC در سال 1360 در کشور آلمان غربی معرفی گردید .

تصفیه فاضلاب به روش RBC شامل یکسری دیسک های مدور محصور از جنس پلی استیرن یا پلی وینل کلراید می باشد که در فاضلاب مستغرق بوده و در آن به گردش در می آیند . دیسک های پلاستیکی استوانه ای به یک شافت متصل هستند که به آرامی در داخل فاضلاب می چرخند .

در سیستم تصفیه فاضلاب به روش RBC ، تقریبا 40% از دیسک ها در فاضلاب مستغرق می باشد و با سرعت 1 تا 1.5 دور در دقیقه در فاضلاب به حرکت در می آید .

همزمان با خارج شدن دیسک ها از فاضلاب هوادهی با با در معرض قرار گرفتن با اتمسفر انجام می شود . فاضلاب از میان دیسک ها به سمت پایین جریان می یابد .

سیستم های تصفیه فاضلاب به روش RBC مشابه صافی های چکنده نیازمند ته نشینی اولیه با آشغالگیر ریز و زلال ثانویه برای جداسازی جامدات می باشد .[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][cz_title id=”cz_79466″]

فرآیند تصفیه فاضلاب در دیسک های بیولوژیکی دوار RBC

[/cz_title][vc_separator color=”black” style=”shadow”][vc_column_text]دیسک های بیولوژیکی از تعداد صفحات پلاستیکی دایره ای شکل با فواصل کم و قابل گردش حول محوری که مرکز دایره را قطع می کنند تشکیل یافته است .

نوع دیگری از بسترهای باکتری برای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب است . در حین کار همواره 40 % سطح دیسک ها در داخل فاضلاب غوطه ور است ، و توده های بیولوژیکی روی صفحات دایره ای فوق الذکر بوجود می آید تماس توده های بیولوژِکی با هوا زمانیکه سطوح مستغرق دیسکها جابجا می گردد، انجام می شود .

مواجهه مواد آلی موجود در فاضلاب با اکسیژن موجود در هوا شبیه ریزش فاضلاب توسط توزیع کننده دوار در صافی چکنده بر روی محیط صافی است.

بیوفیلم RBC دارای ضخامت حدود 4-1 میلیمتر است که مسئول حذف BOD  است .

بیو فیلم سطح RBC تشکیل دو ناحیه بی هوازی و هوازی را می دهد .

1- ناحیه بی هوازی : که لایه داخلی بوده و در آنها باکتری های تخمیری محصولات نهایی (اسیدهای آلی – الکل ها ) مورد استفاده توسط باکتریهای احیاء کننده سولفات را فراهم می کنند .

2- ناحیه هوازی : لایه بیرونی بوده که در آن سولفید هیدروژن تولیدی توسط باکتریهای احیاء کننده سولفات در ناحیه بی هوازی ، به منطقه هوازی منتشر شده و به سادگی توسط بگژیاتوا به عنوان دهنده الکترون مورد استفاده قرار می گیرد . H2S نیز بدین ترتیب به سولفور عنصری اکسید می شود .[/vc_column_text][vc_single_image image=”2500″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_3d”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][cz_title id=”cz_94633″]

طراحی سیستم تصفیه فاضلاب به روش RBC

[/cz_title][vc_separator color=”black” style=”shadow”][vc_column_text]در سیستمRBC جامدات ته نشین شده در زلال ساز نهایی به ورودی فاضلاب به واحد ته نشینی اولیه برگشتت داده می شود تا همراه جامدات فاضلاب خام ته نشین شوند .

بنابراین دفع لجن تنها از واحد ته نشینی اولیه تصفیه فاضلاب  انجام می پذیرد .

از آنجایی که جریان برگشتی سبب بهبود عملکرد فرآیند نمی شود ، لذا جریان برگشتی به منظور بازگردش فاضلاب در میان واحد های RBC طراحی نمی شود .[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][cz_title id=”cz_47017″]

مزایای تصفیه فاضلاب به روش دیسک های بیولوژیکی RBC

[/cz_title][vc_separator color=”black” style=”shadow”][vc_column_text]مهمترین مزایای این سیستم تصفیه فاضلاب  شامل :

  • زمان ماند کوتاه
  • انرژی مورد نیاز کمتر
  • هزینه های بهره برداری و نگهداری تصفیه خانه پایین
  •  تولید لجنی با کیفیت مطلوب آبگیری و ته نشینی خوب
  • عدم وجود مشکل بالکینگ لجن در واحد ته نشینی
  • مقاومت بالا در برابر شوک آلی مواد سمی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن