فهرست مطالب

آب اکسیژنه یا همان هیدروژن پراکسید، یکی از ساده ترین و مطمئن ترین مواد شوینده، برای تمیز کردن ساختمان اداری، مدرسه، یا مراکز بهداشتی است. این ماده، بدون داشتن ترکیبات مضر اکثر شوینده ها، یک محیط کار تمیز را برای شما تضمین می کند.

آرایش شیمیایی آب اکسیژنه تقریباً شبیه آب است، اما یک اتم اکسیژن بیشتر دارد. همین امر باعث می شود که سریع تر و بی خطر تر شکسته شود. این ماده، به عنوان یک تمیز کننده ی چربی خوب عمل کرده، و می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده برای انواع سطوح، مانند خطوط روی آینه، کانتر آشپرخانه و کف زمین، به کار رود.

 در این جا بعضی از سطوحی را که می توانید با آب اکسیژنه تمیز کنید، نام برده شده است که عبارتند از:

 • کف ها
 • لوازم خانگی
 • کانتر های آشپزخانه
 • آینه ها
 • دیوار ها
 • شیشه ها
 • فرش ها

فواید و مزایای آب اکسیژنه

آیا آب اکسیژنه ضدعفونی کننده است؟ بله اما چه چیزی باعث می شود که هیدروژن پراکسید، یک پاک کننده/ضد عفونی کننده ی قدرتمند و مؤثر باشد؟ بیایید بزرگترین مزایای استفاده از هیدروژن پراکسید برای شرکت های نظافتی را بررسی کنیم:

 1. اثر بخشی آب اکسیژنه

آب اکسیژنه اثر بخشی فوق العاده ای دارد. سطوح را تمیز، ضد عفونی و معطر می کند، همچنین ضد باکتری، ضد قارچ، ضد کپک و ضد سفیدک است.

این ویژگی، به ویژه در مراکز بهداشتی – درمانی که در معرض خطر عفونت ها و سایر آلودگی ها، هستند بسیار مفید است. استفاده از محلول هیدروژن پراکسید، به مراکز بهداشتی و درمانی کمک می کند تا محیط سالم تری را برای مراقبت فراهم کرده و خطر عفونت را به حداقل برسانند.

 1. ایمنی

چالش بزرگی که بسیاری از شرکت ها با آن روبرو هستند، یافتن محلول تمیز کننده و ضدعفونی کننده ای است که همزمان با این که تأثیر زیادی دارد، به تجهیزات گران قیمت آسیب نرساند. محلول های مبتنی بر آب اکسیژنه ، نه تنها مؤثر هستند، بلکه به اندازه کافی ملایم بوده و شما می توانید مطمئن باشید که هیچ دستگاهی در طی فرآیند تمیز کردن آسیب نمی بیند.

 1. سازگاری آب اکسیژنه با محیط زیست

بسیاری از محصولات تجاری، به محیط زیست آسیب رسانده و باعث آلودگی هوای محیط داخلی می شوند. به عنوان مثال، محلول های شوینده ی معطر، می توانند باعث مشکلات تنفسی، سردرد و به وجود آمدن حساسیت در افرادی که آلرژی دارند، شود. سایر مواد شیمیایی با خطر مشکلاتی که در طولانی مدت به وجود می آید، مانند سرطان، همراه هستند.

با این حال، از آنجا که هیدروژن پراکسید، به آب و اکسیژن، که ترکیبات طبیعی سازگار با محیط زیست هستند، تجزیه می شود، برای محیط زیست ایمن و غیر سمی است.

 1. استفاده ی ساده و آسان

یکی از بزرگترین مزایای آب اکسیژنه، سادگی استفاده از آن است. یعنی شما به جای استفاده از ده ها نوع مختلف از محصولات شوینده، یک راه حل همه منظوره دارید. این ویژگی، باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود، و به شما اطمینان خاطر می دهد که کالای مورد نیاز شما، همیشه در دسترس است.

آیا آب اکسیژنه همان وایتکس است؟

خیر این دو ماده کاملا با هم تفاوت دارند و ترکیبات شیمیایی آن ها متفاوت است. پس جواب سوال این که آیا آب اکسیژنه همان وایتکس است ، خیر می باشد.

کاربرد آب اکسیژنه

آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید) یک محلول تمیز کننده و ضدعفونی کننده می باشد که از جمله کاربرد های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آب اکسیژنه بهترین پاک کننده لکه های خون

هیدروژن پراکسید قوی را مستقیماً به لکه خون بمالید (هرچه زودتر بهتر) ، و بگذارید بماند تا جایی که گاز متوقف شود. سپس، با یک پارچه ی تمیز، روی لکه ضربه بزنید و آن را بردارید. این کار را تکرار کنید تا لکه از بین برود. سپس لباس را مطابق معمول ، بشویید.

پاک کردن لکه های شراب، شکلات و لکه های زیر بغل لباس با هیدروژن پراکسید

دو پیمانه آب اکسیژنه و یک پیمانه مایع ظرف شویی را با هم ترکیب کنید و یک محلول پاک کننده لکه لباس بسازید. آن را با یک برس اسکراب نرم، روی لکه بمالید و اجازه دهید کمی بماند. سپس، آن را زیر آب سرد بشویید. اگر هنوز می توانید آثاری از لکه مشاهده کنید، آن را به مدت بیشتری در محلول قرار دهید و دوباره آن را بمالید تا دیگر لکه دیده نشود. سپس، لباس خود را مانند همیشه بشویید.

از این روش، می توان برای از بین بردن لکه های فرش و مبل نیز استفاده کرد. از آنجا که هیدروژن پراکسید، یک سفید کننده ملایم است، بهتر است ابتدا در یک ناحیه ای از آن وسیله که دیده نمی شود، این محلول شوینده را آزمایش کنید.

پاک کردن لکه های سنگ مرمر و ماربل

سنگ های مرمر و ماربل زود لک می شود (حتی آب می تواند آن را لکه دار کند). به محض مشاهده لکه ها، خمیری از پودر و هیدروژن پراکسید تهیه کنید، آن را مستقیماً روی سطح سنگ بمالید. سپس آن منطقه را با یک ورقه ی پلاستیکی بپوشانید تا خمیر خشک نشود و اجازه دهید یک شب بماند. سپس، صبح، آن را تمیز کنید. بعد از انجام این فرآیند ، لکه باید از بین برود یا حداقل تا حد زیادی محو شود. اما در صورت نیاز مراحل را تکرار کنید.

در صورت تمیز کردن ، مواظب باشید که لکه های جدیدی ایجاد نشود. انجام این کار فقط چند دقیقه طول می کشد.

آب اکسیژنه خاصیت قارچ کشی دارد

شما می توانید با استفاده از محلول قوی هیدروژن پراکسید، قارچ ها و کپک های موجود در حمام و هر ناحیه ی دیگر از خانه ی خود را از بین ببرید. فقط کافی است که این محلول را با یک پارچه ی کهنه، روی سطوح بکشید، و یا آن را اسپری کنید، بگذارید 30 دقیقه بماند و سپس، برگردید و آن ناحیه را تمیز کنید.

توجه: هیدروژن پراکسید، کپک ها را از بین می برد، اما لک کپک ها را تمیز نمی کند. برای از بین بردن این لک ها، باید شست و شوی عمیق انجام دهید.

آب اکسیژنه برای ضدعفونی

تمیز کردن توالت

نصف فنجان هیدروژن پراکسید را در توالت خود بریزید تا توالت شما تمیز و ضد عفونی شود. اجازه دهید نیم ساعت بماند. سپس، با برس توالت، آن را تمیز کنید. با این ماده، شما دیگر نیازی ندارید تا یک شوینده ی جدا برای توالت خود بخرید!

تمیز کردن تخته ی آشپزخانه و ضد عفونی کردن سطوح

هر چند وقت یک بار تخته های آشپزخانه ی خود را با استفاده از هیدروژن پراکسید تمیز کنید، تا باکتری هایی که در سطح، یا شکاف ها و درز های آن قرار دارند، از بین بروند.

همچنین، می توانید از هیدروژن پراکسید، برای ضدعفونی کردن کانتر آشپزخانه، سینک ظرفشویی، کلیدهای برق، دستگیره ی درها و سایر سطوح مستعد میکروب در خانه استفاده کنید.

استفاده از آب اکسیژنه به جای سفیدکننده ها و وایتکس

شما می توانید به جای استفاده از سفید کننده های کلردار، از یک فنجان هیدروژن پراکسید، برای تمیز و سفید کردن پارچه های رنگ روشن و سفید، استفاده کنید. همچنین از آنجایی که هیدروژن پراکسید، یک ضد قارچ است، برای از بین بردن بوی نم حوله های حمام، بسیار مناسب است.

برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، قبل از شروع شست و شو، اجازه دهید لباس ها در لباس شویی شما به مدت 15 تا 30 دقیقه خیس بخورد.

مضرات آب اکسیژنه

در غلظت های زیاد در محیط های آزمایشگاهی یا صنعتی، پراکسید هیدروژن می تواند خطرات جدی برای سلامتی و ایمنی ایجاد کند. پراکسید هیدروژن یک اکسید کننده قوی (اکسید کننده متوسط ​​با غلظت کم) است و می تواند  برای چشم، پوست و سیستم تنفسی خطرناک باشد. این ماده شیمیایی می تواند باعث سوختگی پوست و آسیب دیدگی بافتی چشم شود.

آب اکسیژنه را باید در کجا نگهداری کنیم؟

آب اکسیژنه را با سرکه مخلوط نکنید. اگرچه ساختن تمیز کننده های خانگی، می تواند سرگرم کننده باشد، اما با ترکیب این دو، پراستیک اسید تولید می شود، که می تواند پوست، چشم ها و سیستم تنفسی شما را تحریک کرده و حتی به ریه ها، آسیب دائمی برساند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین مقالات

مطالب تصفیه فاضلاب

مطالب تصفیه آب

پیمایش به بالا