فهرست مطالب

پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

با توجه به افزایش روزافزون جمعیت و گسترش شهر نشینی و ساخت شهرک های مسکونی تولید فاضلاب و تصفیه فاضلاب انسانی این مناطق به موضوع مهمی تبدیل گردیده است. به دلیل عدم وجود زیر ساخت های مناسب در این مناطق و نبود تصفیه خانه مرکزی و سیستم انتقال فاضلاب، می توان از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی جهت تصفیه فاضلاب خانگی این مناطق استفاده نمود.

استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی راه حلی مطمئن و مقرون به صرفه در تصفیه فاضلاب انسانی اجتماعات کوچک می باشد. تصفیه فاضلاب شهری گامی موثر در حفظ محیط زیست و بهداشت عمومی مردم می باشد و می توان از پساب تصفیه شده جهت آبیاری فضای سبز استفاده نمود.

تصفیه فاضلاب شهری

فاضلاب شهری شامل مجموع فاضلابی است که در بخش خانگی، ادارات، رستوران ها و مراکز تجاری و صنعتی تولید می گردد. بسته به نوع سیستم جمع آوری فاضلاب، فاضلاب شهری ممکن است که شامل آب های سطحی ناشی از بارندگی و پساب کشاورزی هم باشد. 

قسمت اعظم فاضلاب شهری را فاضلاب تولیدی در بخش منازل تشکیل می دهد که فاضلاب خانگی نامیده می شود. مجموع این فاضلاب ها توسط سیستم جمع آوری فاضلاب جمع آوری شده و به تصفیه خانه فاضلاب شهری منتقل می گردد. در مناطقی که به هر دلیل امکان احداث یک تصفیه خانه فاضلاب به صورت کلی نباشد می توان از پکیج تصفیه فاضلاب شهری جهت تصفیه فاضلاب استفاده کرد. پکیج تصفیه فاضلاب شهری را می توان در انواع پکیج فلزی تصفیه فاضلاب شهری و پکیج پلی اتیلن طراحی و اجرا نمود. 

کمیت و کیفیت فاضلاب شهری با توجه به شرایط فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی متفاوت می باشد. به دلیل وجود آلاینده های میکروبی و شیمیایی در فاضلاب‌ شهری، تخلیه آن ها بدون تصفیه به محیط زیست و یا استفاده از آن ها در مصارف کشاورزی منجر به آلودگی منابع آب و خاک شده و در نهایت خطرات آن متوجه بهداشت و سلامت انسان می گردد.

تصفیه فاضلاب خانگی

فاضلاب بهداشتی حاصل از فاضلاب ناشی از مناطق مسکونی ، مجتمع های اداری و تجاری و مراکز درمانی میباشد . فاضلاب بهداشتی از دو جزء تشکیل شده است :

1- فاضلاب ناشی از شستشوی ظروف و استحمام و نظافت می باشد که این بخش فاضلاب خاکستری نامیده می شود و شامل دترجنت و مواد شوینده می باشند .

2- فاضلاب ناشی از سرویس بهداشتی که فاضلاب سیاه نامیده می شود و شامل مواد آلی و پاتوژن های بیماریزا می باشد .

مجموع این دو قسمت فاضلاب بهداشتی و یا فاضلاب خانگی نامیده می شود که شامل مواد آلی محلول و مواد معلق و عوامل بیماریزا می باشند که بایستی قبل از تخلیه به محیط زیست تصفیه گردند ..

در صورتیکه بتوان فاضلاب خاکستری را از فاضلاب سیاه در منازل جداسازی نمود می توان با تصفیه ساده فاضلاب خاکستری را تصفیه کرد و مجدد در فلاش تانک ها مورد استفاده قرار داد .

تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

پکیج تصفیه فاضلاب واحد های پیش ساخته ای هستند که جهت تصفیه فاضلاب بهداشتی ، فاضلاب صنعتی و فاضلاب بیمارستان مورد استفاده قرار می گیرند .

پکیج تصفیه فاضلاب انسانی محفظه های پورتابل و قابل حمل هستتند که تمامی واحدها و تجهیزات مورد نیاز جهت تصفیه کامل فاضلاب را دارا می باشند ، به همین دلیل است که به آنها پکیج تصفیه فاضلاب گفته می شود .

امروزه پکیج های تصفیه فاضلاب به منظور تصفیه و استفاده مجدد از انواع فاضلاب از جمله فاضلاب های بهداشتی (فاضلاب انسانی ) و تصفیه فاضلاب صنعتی جهت جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی و حفظ منابع آب، ساخته می شوند.

مشخصات و مقدار فاضلاب تولیدی و مشخصات پساب خروجی تصفیه شده از پارامتر های اصلی در طراحی پکیج های تصفیه فاضلاب به شمار می رود.

تصفیه فاضلاب انسانی در قالب پکیج تصفیه فاضلاب شامل فرآیند های تصفیه فاضلاب در انواع تصفیه فیزیکی ، تصفیه شیمیایی فاضلاب و نصفیه بیولوژیکی فاضلاب است که برای حذف آلاینده های موجود در فاضلاب به کار برده می شود .

روش های تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب بر اساس نوع فاضلاب مورد تصفیه و استاندارد پساب خروجی انتخاب می گردد . تمامی روش های تصفیه فاضلاب را می توان در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و فاضلاب صنعتی به کار برد . در انتخاب روش نوین تصفیه فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی بایستی روشی را انتخاب نمود که علاوه بر قابلیت اجرا ، سهولت در راهبری و بهره برداری را داشته باشد و همچنین اطمینان از اینکه پساب خروجی بتواند استانداردهای پساب خروجی محیط زیست را دریافت کند . 

روش های تصفیه فاضلاب بر اساس طراحی تصفیه خانه فاضلاب انتخاب می گردد و بسته به نوع فاضلاب و فرآیند تصفیه فاضلاب واحدهای عملیاتی و فرآیندی لازم انتخاب می گردد .

 تصفیه فاضلاب  به صورت کلی به روش های فیزیکی ، بیولوژیکی و تصفیه شیمیایی انجام می گیرد .

تصفیه فیزیکی فاضلاب انسانی شامل مراحل زیر می باشد :

 • آشغالگیری
 • دانه گیری
 • چربی گیری
 • فیلتراسیون

تصفیه شیمیایی فاضلاب شامل انعقاد ، لخته سازی و کلرزنی و .. می باشد .

تصفیه بیولوژیکی فاضلاب بهداشتی به شرح ذیل می باشد :

 • تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش لجن فعال با هوادهی گسترده EAAS
 • تصفیه فاضلاب انسانی به روش رشد چسبنده IFAS
 • تصفیه فاضلاب بهداشتی به روش هوادهی با بستر رشد متحرک MMBR
 • تصفیه فاضلاب به روش SBR
 • تصفیه فاضلاب به روش RBC
 • تصفیه فاضلاب به روش MBR

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی می تواند در انواع روش های تصفیه فاضلاب طراحی و اجرا گردد . تصفیه فاضلاب انسانی به روش لجن فعال با هوادهی گسترده EAAS ، تصفیه فاضلاب بهداشتی  به روش رشد چسبنده IFAS و تصفیه فاضلاب به روش هوادهی با رشد متحرک بیشترین روش های تصفیه فاضلاب طراحی و اجرا شده در پکیج تصفیه فاضلاب خانگی می باشند .

تصفیه فاضلاب

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب انسانی

پکیج های تصفیه فاضلاب بر حسب مقدار جریان فاضلاب و ویژگی فاضلاب مورد تصفیه در انواع پکیج های فلزی ، پلی اتیلن و کامپوزیتی طراحی و ساخته می گردد .

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب بسته به نوع فاضلاب ورودی، ظرفیت فاضلاب و پارامتر های موجود انجام می شود و پکیج تصفیه فاضلاب از واحد های مختلفی می تواند تشکیل شود .

طراحی پکیج تصفیه فاضلاب شامل مجموعه اقداماتی است که یک شرکت تصفیه فاضلاب با اخذ اطلاعات اولیه و مد نظر قرار دادن استاندارد آب خروجی نسبت به انها اقدام می نماید تا بتواند فاضلاب ورودی را به پساب عاری از مواد آلاینده و عوامل بیماریزا تبدیل نمایند .

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب یکی از محصولات تولیدی شرکت پاکان پالایش البرز می باشد که جهت تصفیه فاضلاب انسانی و فاضلاب صنعتی طراحی و ساخته می گردد.دیواره و کف پکیج های تصفیه فاضلاب فلزی از ورقه های فولادی با ضخامت 6 و 8 میلی متر استفاده می گردد. پوشش داخلی پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب از جنس اپوکسی بوده و پوشش خارجی می تواند از جنس رنگ روغن، اپوکسی و یا پلی اورتان باشد .

شرکت پاکان پالایش البرز یکی از بزرگترین شرکت های تصفیه فاضلاب کشور توانایی طراحی پکیج تصفیه فاضلاب و ساخت و اجرا آن در ظرفیت های 10 تا 300 متر مکعب در شبانه روز به روش های مختلف تصفیه فاضلاب را دارا می باشد.

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب، پکیج های پورتابلی هستند که جهت تصفیه فاضلاب طراحی و ساخته می شوند. پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب واحد های کوچکی هستند که از آن ها برای تصفیه فاضلاب های بهداشتی و فاضلاب های صنعتی در ظرفیت های پایین مورد استفاده قرار می گیرند. در مواردی که امکان ساخت تصفیه خانه به صورت تصفیه خانه بتنی امکان پذیر نباشد، در این حالت از پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

در پکیج فلزی تصفیه فاضلاب کلیه واحدها و تجهیزات مورد نیاز به صورت کامل و در یک پکیج جمع آوری می شود و برای تصفیه به واحد های اضافی دیگری نیاز نمی باشد.

در طراحی و ساخت پکیج فلزی تصفیه فاضلاب از ورقه های فولادی ST-37 استفاده می شود که با توجه به ظرفیت و ابعاد پکیج ضخامت ورق فولادی متفاوت می باشد. به طور معمول در ساخت پکیج فلزی تصفیه فاضلاب برای دیواره ها از ورقه های فولادی با ضخامت 6 و 8 میلی متر و برای کف پکیج از ورق فولادی با ضخامت 8 و 10 میلی متر استفاده می شود. پوشش داخلی پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب از جنس اپوکسی بوده و پوشش خارجی می تواند از جنس رنگ روغن ، اپوکسی و یا پلی اورتان باشد .

پکیج فلزی تصفیه فاضلاب به صورت جامع در کارخانه ساخته می شود و به صورت پکیج کامل به محل پروژه حمل می گردد. در صورت ساخت پکیج در کارخانه، ضمن افزایش کیفیت در ساخت، عملیات لازم در محل پروژه به حداقل می رسد.  در برخی موارد به دلیل محدویت هایی که در حمل پکیج تصفیه فاضلاب است، ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بایستی در محل پروژه انجام شود که در این صورت با توجه به ابعاد موجود، پکیج تصفیه فاضلاب طراحی و ساخته می شود.

 به منظور طراحی پکیج فلزی تصفیه فاضلاب در ابتدا بایستی حجم فاضلاب برآورد گردد. حجم فاضلاب بهداشتی را بر اساس میزان سرانه تولید فاضلاب برآورد و تعیین می گردد. در این روش به ازای هر نفر از افراد تحت پوشش دستگاه حجم مشخصی از فاضلاب (سرانه) در نظرگرفته شده و سپس این مقدار در تعداد افراد تحت پوشش ضرب می شود. 

پساب خروجی پکیج فلزی تصفیه فاضلاب مطابق با استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست ایران می باشد و از پساب تصفیه شده آن می توان برای آبیاری فضای سبز و مصارف کشاورزی استفاده کرد.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب انسانی
تصفیه فاضلاب فلزی
پکیج تصفیه فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی

پکیج های پلی اتیلن تصفیه فاضلاب در سال های اخیر به دلیل طول عمر مفید بالای مخازن پلی اتیلن و سهولت اجرا مورد استقبال قرار گرفته است. 

در ساخت پکیج پلی اتیلن این شرکت از مواد پلی اتیلن درجه یک، با کیفیت و به صورت دو جداره استفاده می گردد. پکیج های پلی اتیلن تصفیه فاضلاب در سال های اخیر به دلیل طول عمر مفید بالای مخازن پلی اتیلن و سهولت اجرا مورد استقبال قرار گرفته استدر ساخت پکیج پلی اتیلن این شرکت از مواد پلی اتیلن درجه یک، با کیفیت و به صورت دو جداره استفاده می گردد.

پکیج پلی اتیلن تصفیه فاضلاب به صورت مخازن استوانه ای کاروگیت دار به قطر 2.5 متر می باشند که کلیه تجهیزات مورد نیاز جهت تصفیه در درون این مخازن استوانه ای قرار می گیرد.

پکیج پلی اتیلن تصفیه فاضلاب برای دبی های حدود ۱۰۰ مترمکعب بر شبانه روز به صورت پکیج یکپارچه و در دبی های بالاتر  به صورت مدولار قابل اجرا می‌باشد. جهت تصفیه فاضلاب در حجم های پایین و در مناطقی با شرایط آب و هوایی مرطوب می توان از پکیج پلی اتیلن تصفیه فاضلاب استفاده کرد.

پکیج پلی اتیلن تصفیه فاضلاب

پکیج های پلی اتیلن با داشتن مزایایی همچون طول عمر بالا و مقاومت در برابر خوردگی، در مقابل دارای معایبی نیز هستند. در پکیج های پلی اتیلن به دلیل استوانه ای بودن مخازن دارای مشکلاتی در هوادهی سراسری می باشند. 

در پکیج پلی اتیلن تصفیه فاضلاب به دلیل بسته بودن فضا امکان راهبری و نگهداری سیستم با مشکلاتی همراه است و نیروی راهبر به صورت دقیق بر فرآیند تصفیه فاضلاب نظارت ندارد که این امر بر راندمان تصفیه تاثیر گذار می باشد.

مراحل پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

واحد های پکیج تصفیه فاضلاب شهری با توجه به نوع فاضلاب ورودی که فاضلاب انسانی و فاضلاب صنعتی است متفاوت می باشد.

به طور کلی مراحل دستگاه تصفیه فاضلاب شهری به شرح ذیل می باشد:

 1.  آشغالگیر ، دانه گیری و چربی گیر
 2.  واحد متعادل ساز و ایستگاه پمپاژ
 3.  واحد هوادهی در پکیج تصفیه فاضلاب
 4.   واحد ته نشینی در پکیج تصفیه فاضلاب
 5.  واحد ذخیره لجن مازاد در پکیج تصفیه فاضلاب
 6.  واحد کلرزنی
 7.  واحد فیلتراسیون فاضلاب

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب

 • امکان استفاده از پساب خروجی پکیج تصفیه فاضلاب و حفظ محیط زیست
 • پرتابل بودن و امکان جابجایی پکیج حتی پس از نصب و راه اندازی
 • عدم نیاز به کادر متخصص جهت راهبری پکیج تصفیه فاضلاب
 • دارا بودن توجیه اقتصادی خرید پکیج تصفیه فاضلاب نسبت به عملیات ساختمانی
 • قیمت پایین و اقتصادی بودن به خصوص در ظرفیت های کمتر از 100 متر مکعب در  شبانه روز
 • نیاز به فضای کم
 • نصب بسیار سریع پکیج تصفیه فاضلاب
 • حذف عملیات ساختمانی در استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

پکیج های تصفیه فاضلاب را می توان برای موارد زیر استفاده نمود :

 1.  تصفیه فاضلاب بهداشتی مجتمع های مسکونی و اجتماعات مسکونی
 2.  تصفیه فاضلاب بیمارستان
 3.  تصفیه فاضلاب اردوگاه ها و کمپ های کارگری
 4.  تصفیه فاضلاب بهداشتی کارخانجات
 5.  تصفیه فاضلاب صنعتی صنایع و کارخانجات
 6.  تصفیه فاضلاب کارواش و قالیشویی
ساخت پکیج تصفیه فاضلاب

خرید پکیج تصفیه فاضلاب خانگی

پکیج های تصفیه فاضلاب  شرکت مهندسی پاکان پالایش البرز با بهره گیری از فناوری روز دنیا در زمینه علم مهندسی تصفیه فاضلاب و همچنین تجربۀ چندین ساله خود در زمینه تولید، ساخت و اجرای پکیج تصفیه فاضلاب  در حال حاضر توانسته است با وجود بسترهای لازم از قبیل کارخانه مجهز و واحد های خدمات پس از فروش و خدمات فنی، به عنوان یکی از بزرگترین و کارآمدترین شرکت ها در زمینه مهندسی آب و فاضلاب در سطح کشور شناخته شود .

یکی از اهداف این شرکت طراحی و اجرای روش های نوین تصفیه فاضلاب برای تصفیه فاضلاب انسانی است به گونه ای که کمترین اثرات مخرب زیست محیطی را به همراه قابلیت اجرا از لحاظ فنی و اقتصادی را داشته باشد .

پکيج ‌هاي پیش ساخته شرکت مهندسي پاکان پالایش البرز براي تصفيه فاضلاب مجتمع‌هاي مسکونی، شهرک‌ها، بيمارستان‌ها، کارخانجات و بطور کلي کليه اماکني که به شبکه فاضلاب عمومي متصل نمي‌باشند مورد استفاده قرار مي‌گيرد. .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان و اطلاع از قیمت پکیج تصفیه فاضلاب می توانید با کارشناسانَ این شرکت تماس حاصل نمایید .

تلفن
02632714659
02632715944
📱 همراه
09128668994
09128668995

6 دیدگاه دربارهٔ «پکیج تصفیه فاضلاب انسانی صنعتی خانگی | پکیج فلزی پلی اتیلن»

 1. سلام وقت بخیر
  پکیج تصفیه فاضلاب انسانی به ظرفیت ۴۰ متر مکعب چه قیمتی هست و چه ابعادی دارد؟

  1. ساناز کاکاوند

   با سلام
   قیمت و ابعاد پکیج تصفیه فاضلاب با توجه به روش تصفیه متفاوت می باشد. به عنوان مثال پکیج تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده دارای ابعاد 2.5*2.2*11 متر می باشد. جهت مشاوره رایگان و قیمت پکیج تصفیه فاضلاب با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید.

 2. سلام،بعد از اورهال پکیج تصفیه فاضلاب به ظرفیت ۲۰متر مکعب چقدر لجن فعال برای راه‌اندازی مجدد داخل آن بریزیم؟

  1. سلام
   در ابتدای راه اندازی تصفیه خانه می توان لجن از تصفیه خانه دیگر که دارای فرآیندی مشابه است استفاده نمود. میزان لجن باید با حجم و نوع تصفیه خانه متناسب باشد. و تقریبا با 1/3 دبی تعیین شده بایستی راه اندازی شود.

 3. سلام و وقت بخیر
  جهت تصفیه آب خاکستری(جاری در مسیل) و‌استفاده برای آبیاری فضای سبز شهری ، با دبی خروجی ۱۵۰۰ متر مکعب در روز و‌ محدودیت جهت استفاده ار روش شیمیایی ، اگر ساخت پکیج فلزی ممکن می باشد ابعاد حدودی آن چقدر است؟ و هزینه حدودی؟
  تشکر

  1. ساناز کاکاوند

   سلام وقت بخیر
   جهت تصفیه فاضلاب خاکستری به دلیل وجود مواد دترجنت بایستی از روش های شیمیایی استفاده گردد. جهت اطلاع از قیمت و روش تصفیه با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید و یا شماره تماس خود را اعلام کنید تا کارشناسان این شرکت با شما تماس حاصل نمایند.
   با تشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین مقالات

مطالب تصفیه فاضلاب

مطالب تصفیه آب

اسکرول به بالا