طرح سپتیک

مقدمه

سپتیک تانک حوض مستطیلی و یا بیضی شکلی است که فاضلاب با سرعت کم به صورت مداوم جریان دارد و برای تصفیه فاضلاب  نسبی , فاضلاب اجتماعات کوچک یا واحدهای مسکونی منفرد به کار برده می شود .

 

ردیفمحتویات
1سپتیک تانک
2طراحی سپتیک تانک
3انواع سپتیک تانک
4سپتیک تانک بتنی
5سپتیک تانک پلی اتیلن
6فرآیند سپتیک تانک
7معایب و محاسن سپتیک تانک
8کاربرد سپتیک تانک
9راهبری سپتیک تانک
10خروجی سپتیک تانک
11قیمت سپتیک تانک

طراحی سپتیک تانک

سپتیک تانک معمولا به صورت دو قسمت جدا از هم ساخته شده و حجم قسمت اول تقریبا دو برابر قسمت دوم است.

عمق  فاضلاب در سپتیک تانک 1 تا 2 متر و متوسط 1.5 متر خواهد بود .

نسبت طول به عرض در سپتیک تانک هم 3-2 به 1توصیه شده است .

در صورتی که حجم سپتیک تانک بیشتر از 60 نفر باشد از دو واحد سپتیک تانک که به طور موازی کار می نمایند استفاده خواهد شد .

ارتباط بین دو قسمت سپتیک تانک ممکن است به وسیله سوراخ هایی که در دیواره جدا کننده تعبیه شده است یا شکافی که در آن می سازند انجام گیرد .

هر سپتیک تانک به مجاری ورودی فاضلاب خام و خروج فاضلاب تعبیه شده مجهز است ، قطر لوله ورودی فاضلاب به سپتیک تانک نباید از 100 میلیمتر و یا 150 میلیمتر کوچک باشد .

زمان توقف فاضلاب در سپتیک تانک بسته به بزرگی و کوچکی سپتیک تانک می تواند 12 ساعت ، یک روز و حداکثر سه روز باشد ، در مدت توقف فاضلاب در سپتیک تانک مواد  معلق فاضلاب در کف مخزن ته نشین شده و در مدتی نسبتا طولانی عملیات هضم بی هوازی در آن اتفاق خواهد افتاد و با این عمل  از میزان حجم لجن که باید هر چند وقت یکبار تخلیه گردد کاسته خواهد شد .

در ضمن همیشه مقداری لجن بایستی در کف مخزن سپتیک تانک باقی بماند که این لجن به عنوان هسته تولید لجن های جدید می باشد.

طراحی سپتیک تانک

انواع سپتیک تانک

 سپتیک تانک ها به صورت سپتیک تانک بتنی ، سپتیک تانک های پلی اتیلن تولید می گردند .

سپتیک تانک بتنی

این سپتیک تانک های بتنی  از جنس بتن مسلح  تیپ 5 و با عیار 400-300 کیلوگرم بر مترمکعب ساخته می شوند.

به صورت مخازن استوانه ای عمودی می باشند . که جهت اطلاعات بیشتر به سپتیک های بتنی پیش ساخته  مراجعه نمایید .

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک ساده ترین و پر کاربردترین واحد مورد استفاده در تصفیه فاضلاب به ویژه فاضلاب های بهداشتی – انسانی است.یکی از بهترین انواع سپتیک تانک، سپتیک تانک پلی اتیلن هستند که به سبب مزایای آنها ،  در حال حاضر اغلب از آنها استفاده می شود. از جمله مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن مقاومت بالا ، عدم خوردگی ، عدم نیاز به عملیات ساختمانی ، سرعت بالا در ساخت ، نصب و راه اندازی می توان نام برد

 

فرآیند تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک

ابتدا فاضلاب از طریق لوله ورودی وارد بخش اول سپتیک تانک می شود, این بخش که توسط یک دیواره جدا کننده از بخش دوم مخزن جدا شده است، حجمی معادل دو سوم از کل حجم سپتیک تانک را شامل می شود.

ذرات معلق موجود در فاضلاب در این قسمت از سپتیک تانک به دلیل نیروی وزن خود ته نشین می گردند و در کف سپتیک تانک به صورت لجن ته نشین می گردند .

روغن و چربی به دلیل ماهیت خود ودارای وزن مخصوص کمتری که نسبت به فاضلاب دارند در سطح حوضچه قرار می گیرند .

لجن ته نشین شده در کف مخزن سپتیک تحت عمل تخریب بی هوازی و اختیاری قرار می گیرند و به ترکیبات پایدارتر و گازهایی چون کربن دی اکسید(CO2) ، متان(CH4) و هیدروژن سولفید(H2S) تبدیل می شوند .

گاز های تولید شده توسط لوله خروجی گاز از سپتیک تانک خارج می گردد .

در ادامه فاضلاب با عبور از دیواره جداکننده به قسمت دوم که حجم آن یک سوم حجم کل سپتیک تانک می باشد ، وارد می گردد . در این بخش ذرات بسیار ریز چربی و روغنی که در فاضلاب باقی مانده باشد، بر روی سطح شناور می گردند.

در نهایت پساب زلال شده از طریق لوله خروجی از سپتیک تانک خارج می شود. از آنجاییکه در سپتیک تانک تصفیه کاملی بر روی فاضلاب صورت نمی گیرد ، لذا فاضلاب خروجی از سپتیک تانک از نظر بهداشتی می تواند خطرناک باشد و قبل از تخلیه در هر محیطی نیاز به تصفیه تکمیلی خواهد داشت .

در حال حاضر حداکثر جمعیتی که می توان فاضلاب آن را با سپتیک تانک تصفیه نمود 300 نفر توصیه شده است .

از تخلیه فاضلاب یا پساب های محتوی مواد شیمیایی که ممکن است در اعمال تصفیه فاضلاب ایجاد اختلال نماید در سپتیک تانک باید خودداری نمود.

تخلیه لجن سپتیک تانک حداقل یکبار در سال و حداکثر 5 سال یکبار انجام خواهد گرفت .هنگام تخلیه بهتر است، کمی از لجن را در سپتیک تانک باقی گذاشت. زیرا این لجن حاوی میکروارگانیسم ها و باکتری های موثر در تصفیه بوده و تخلیه کامل آنها باعث طولانی شده زمان راه اندازی مجدد بخش بیولوژیکی سپتیک تانک می شود

سپتیک تانک پلی اتیلن

معایب و محاسن سپتیک تانک

به طور کلی تصفیه فاضلاب در انباره های تعفن به طور ناقص انجام می گیرد و آن هم برای جمعیتی محدود ، این تصفیه ناقص تنها موجب میشود ، که دفع فاضلاب به زمین آسان تر انجام گرفته و دفع آن به منابع طبیعی آب در روی زمین زیان کمتری را به محیط زیست وارد سازد ، ولی در هرصورت دارای معایب یک تصفیه ناقص می باشد .

سپتیک تانک از نظر کار خود نیز دارای این عیب است که قسمتی از مواد ته نشین شده در کف مخزن به علت تعفن و تولید گازها ، همراه این گازها به سطح فاضلاب در مخزن آمده و موجب اختلال در کار سپتیک تانک میشود و  همچنین ممکن است این مواد همراه فاضلاب بیرون آید .

کاربرد سپتیک تانک

ویژگیهای سپتیک تانک سبب کاربرد گسترده آنها در بخش های مختلف خانگی، بهداشتی و صنعتی شده است. برخی از اصلی ترین موارد کاربرد سپتیک تانک ها عبارتند از:

1- پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی فاضلاب بهداشتی واحدهای مسکونی، مجتمع های تجاری و اداری، هتل ها و رستوران ها به دلیل قوانین شهرداری و سازمان حفاظت محیط زیست

2- حذف ذرات قابل ته نشینی، چربی و روغن های موجود در فاضلاب رستوران ها و سالن های غذا خوری جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله ها به سبب تجمع چربی و ذرات درشت قابل ته نشین

3- متعادل سازی و پمپاژ فاضلاب در سیستم های تصفیه فاضلاب

مطالبی که در سپتیک تانک برای تصفیه فاضلاب باید مورد توجه قرار گیرد

چون اعمال تصفیه در سپتیک تانک بی هوازی هستند و در اثر تجزیه بی هوازی همیشه مقادیر گاز کربونیک و سایر گازهای نسبتا بد بو متصاعد می شود و برای خروج این گازها باید سپتیک تانک مجهز به لوله تهویه با قطر حداقل 100 میلیمتر باشد .

به منظور تمیز کردن احتمالی سپتیک تانک تعبیه آدم رو در آن ضروری است .
هیچ گونه مواد گندزدایی نباید به درون مخزن وارد نمود زیرا موجب از بین رفتن باکتری های تصفیه کننده فاضلاب می گردد.

هنگام تخلیه مخزن سپتیک تانک نبایستی تمام مواد لجنی را تخلیه نمود زیرا وجود ته مانده ی لجن در مخزن ، عملکرد دوباره آن را بهبود می بخشد.

در فاصله زمانی لازم باید لجن جمع شده در کف مخزن را تخلیه کرد . لجن آب را می توان به صورت زه کشی و ثقلی خالی نمود و لجن را معمولا با کمک پمپ بیرون آورد .

دفع فاضلاب تصفیه شده خروجی از سپتیک تانک

فاضلابی که در سپتیک تانک تصفیه ناقص شده است ، معمولا در زمین فرستاده می شود .

برای وارد کردن فاضلاب به زمین روش های زیر معمول می یاشد .

در صورتی که سطح آب زیرزمینی پایین و امکان ایجاد چاه جذب کننده فاضلاب موجود باشد , از چاه های فاضلاب سنتی برای دفع فاضلاب به زمین استفاده می کنند .

در صورتی که سطح آب زیرزمینی بالا و یا زمین نفوذ پذیری زیادی نداشته باشد ، باید فاضلاب را در زیر زمین پخش نمود , در این صورت فاضلاب با کمک یک شبکه لوله های سوراخ دار در زیر زمین ودر عمق 45 تا 90 سانتیمتری پخش می گردد .

شیب لوله های پخش کننده 400/1 تا 500/1 انتخاب می گردد .

فاصله دو لوله موازی 2 تا 3 متر انتخاب می شود در صورتی که زمین از نفوذ پذیری کمی برخوردار باشد ، باید با ایجاد ترانشه ای پر از شن و ماسه سطح تماس فاضلاب را با زمین طبیعی افزایش داد .

قیمت سپتیک تانک 

قیمت سپتیک تانک بر اساس نوع سپتیک تانک و میزان فشار کاری وارده بر آن  متفاوت می باشد .

سپتیک تانک های شرکت پاکان پالایش البرز در دو نوع بتنی و پلی اتیلن تولید می گردد .

جهت اطلاعات بیشتر  با این شرکت تماس حاصل فرمایید .

تلفن:

۳۲۷۱۴۶۵۹ ۰۲۶

۳۲۷۱۴۶۵۹ ۰۲۶

همراه:

۸۹۹۴ ۸۶۶ ۰۹۱۲

۸۹۹۵ ۸۶۶ ۰۹۱۲

محصولاتمحصولات پیش تصفیه فاضلابمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *