فهرست مطالب

آنتی اسکالانت (Antiscalant) از مواد شیمیایی رسوب زدا در صنعت تصفیه آب می باشد و عمده ترین کاربرد آن در سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس برای پیشگیری از پوسته پوسته شدن غشای سیستم RO می باشد.

مواد ضد رسوب گروهی از مواد شیمیایی هستند که برای جلوگیری از تشکیل رسوبات نمکی بر روی غشای ممبران استفاده  و در مرحله ی پیش تصفیه دستگاه تصفیه آب صنعتی به سیستم تزریق می شود. 

آنتی اسکالانت چیست؟

آنتی اسکالانت مواد ضد رسوبی هستند که برای پاکسازی سیستم های تصفیه آب و جهت جلوگیری از تشکیل رسوب ممبران های صنعتی به سیستم های آب شیرین کن RO تزریق می شود.

آب خام حاوی املاح و نمک های معدنی است که این املاح در حین عبور از غشای ممبران، بر روی ممبران رسوب می کنند. این رسوبات به مرور باعث گرفتگی منافذ غشای ممبران می شود که سبب کاهش راندمان آب خروجی از سیستم آب شیرین کن RO می گردد.

انتی اسکالانت، محلولی است که جهت کاهش اثرات رسوبات مانند کربنات کلسیم (CaCO₃)، سولفات کلسیم (CaSO₄)، سولفات باریم (BaSO₄) و سولفات استرونیوم (SrSO₄) که بر روی غشای پلی آمید یا ممبران دستگاه آب شیرین کن تشکیل می گردد، استفاده می شود. 

احتمال تشکیل رسوبات سیلیکا(Sio2) نسبت به سایر رسوبات کمتر است.

استفاده صحیح از انتی اسکالانت در پاکسازی رسوب ها از ممبران، در افزایش طول عمر ممبران و هزینه های مربوط به تعویض ممبران و شستشوی ممبران را کاهش می دهد.

آنتی avista

ضرورت استفاده از مواد ضد رسوب

آب ورودی به دستگاه اسمز معکوس حاوی نمک های محلول کلسیم، منیزیم و سایر املاح می باشند که این نمکهای محلول در اثر عبور از غشاهای دستگاه اسمز معکوس با گذشت زمان بر روی غشای اسمز معکوس رسوب می کنند. 

رسوب گذاری در سطح ممبران های صنعتی، باعث کاهش کارایی غشاهای سیستم RO در حذف جامدات محلول می گردد که برای از بین بردن رسوبات تشکیل شده بر روی ممبران ها، از مواد ضد رسوب استفاده می شود.

عدم استفاده از آنتی اسکالانت در سیستم اسمز معکوس صنعتی باعث ایجاد مشکلات زیر می شود:

 • کاهش راندمان تولید و افزایش TDS خروجی
 • کاهش میزان دبی خروجی
 • باز شدن منافذ و پارگی غشا در اثر تجمع رسوبات

بنابراین با استفاده از آنتی اسکالانت با کیفیت و تزریق مداوم آن به سیستم با میزان دوز مشخص میتوان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد که این امر سبب افزایش طول عمر غشای ممبران می گردد.

عملکرد آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت ها در دستگاه های آب شیرین کن صنعتی، به آلاینده های موجود در آب می پیوندند و از اتصال و چسبندگی رسوبات به سطح ممبران جلوگیری می کند.

 این ماده، آلاینده ها و املاح آب را از داخل ممبران عبور داده و این مواد را همراه پساپ از سیستم RO خارج می کند.

عدم استفاده از انتی اسکالانت آسیب جدی به ممبران های دستگاه RO زده و موجب کاهش دبی خروجی و همچنین بالا رفتن TDS آب می گردد. بنابراین استفاده از آن در دستگاه اسمز معکوس RO جهت افزایش طول عمر ممبران و همچنین افزایش راندمان جریان خروجی، ضروری است.

عملکرد مواد ضد رسوب در ممبران سیستم آب شیرین کن RO به این صورت است که با تاثیر بر عوامل ایجاد کننده رسوب، باعث تاخیر در تشکیل رسوبات طی مدت زمانی که از غشای ممبران عبور می کند می گردد و به این طریق از تشکیل رسوب بر سطح غشای ممبران جلوگیری می کند.

نحوه تزریق آنتی اسکالانت

محل تزریق آنتی در سیستم های آب شیرین کن صنعتی، روش اسمز معکوس RO بعد از فیلتر شنی و کربنی و قبل از فیلتر میکرونی است. در این حالت با تاثیرگذاری آنتی اسکالانت، رسوب کمتری بر روی فیلتر میکرونی ایجاد می شود.

با تزریق آنتی اسکالانت در سیستم آب شیرین کن  RO عمر فیلتر میکرونی و عمر ممبران افزایش یافته و از تشکیل رسوبات در غشای ممبران جلوگیری به عمل می آید.

مقدار آنتی اسکالانت مناسب را بایستی با آب تصفیه شده رقیق نمود و توسط دوزینگ پمپ به داخل سیستم با دوز مشخص تزریق کرد.

معایب استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب

 • افزایش تعداد شسشتوی ممبران
 • کاهش طول عمر ممبران
 • تعویض زود هنگام ممبران
 • کاهش ظرفیت تولید
 • بالارفتن فشار پمپ طبقاتی و کاهش طول عمر آن

استفاده از آنتی اسکالانت نامرغوب سبب گرفتگی ممبران شده که این امر شستشوی مکرر ممبران را در پی دارد. شستشوی مکرر ممبران به دلیل ایجاد گرفتی ناشی از رسوبات سبب کاهش عمر ممبران و تعویض زود هنگام آن و صرف هزینه بالا می گردد.

احیا ممبران

دوز تزریق آنتی اسکالانت

مقدار دوز تزریقی آنتی به عوامل زیر بستگی دارد و با در نظر گرفتن این موارد می توان میزان دقیق دوز تزریق را تعیین کرد.

 • آنالیز آب خام ورودی
 • میزان جریان ورودی
 • میزان TDS آب ورودی
 • دما
 • pH

با در نظر گرفتن موارد فوق و نرم افزار های اختصاصی مانند COROLA.T و … که توسط شرکت سازنده ارائه می شود، می توان مقادیر دقیق دوز تزریقی آنتی اسکالانت را تعیین کرد.

به طور معمول میزان تزریق انتی اسکالانت‌ ها در محدوده 1 الی ppm 6 می‌باشد.

عوارض آنتی اسکالانت

در صورت انتخاب درست نوع انتی اسکالانت بر اساس نوع رسوبات تشکیل شده و تعیین میزان دوز مورد نیاز بر اساس میزان دبی ورودی و مشخصات آب ورودی به سیستم با استفاده از نرم افزارهای COROLA .T ، عوارض انتی اسکالانت در سیستم مشاهده نمی گردد .

ترکیبات آنتی اسکالانت

فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت ها براساس نوع انها که پلیمرهایی بر پایه آکریلیک اسید (Acrylic acid polymers) و یا ارگانوفسفات (Organophosphatess) می باشند, متفاوت می باشد.

انتی اسکالانت ها بر اساس پایه تشکیل دهنده خود وظیفه کنترل تشکیل رسوب کربنات کلسیم در شرایط LSI و S&DSI مثبت و کنترل تشکیل سایر رسوبات (سولفات ها ، فلوئورید ، سیلیس و …) در شرایط SR بالاتر از ۱۰۰ % را بر روی ممبرین های اسمز معکوس بر عهده دارند .

برای آشنایی بیشتر با فرمول شیمیایی و ترکیبات آنتی اسکالانت روی لینک زیر کلیک کنید:

انواع آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت پایه فسفاته

این نوع از انتی اسکالانت ها دارای گروه های عاملی اسید کربوکسیلیک و فسفاته هستند. آنتی اسکالانت فسفاته؛ بهترین نوع آنتی اسکالانت در جلوگیری از تشکیل رسوب می باشد ولی در مقابل، خاصیت پراکنده سازی کمی دارد.

انتی اسکالانت پایه پلیمری

این نوع از انتی اسکالانت ها دارای وزن مولکولی بالایی هستند و قدرت رسوب زدایی انواع رسوبات از جمله رسوبات کربناته و سولفاته را دارا می باشند. آنتی اسکالانت پایه پلیمری جهت جلوگیری از ایجاد رسوب در آبهای دریا، آب های لب شور و نیز آب هایی با سختی بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

 مواد کنترل کننده رسوب بر پایه مواد پلیمری در مقایسه با آنتی اسکالانت بر پایه مواد فسفاته قدرت بالاتری در کنترل رسوبات دارد. 

دوزینگ پمپ

تست آنتی اسکالانت

تشکیل رسوب در بسیاری از سیستم های تصفیه آب رخ می دهد و باعث مسدود شدن لوله ها و تجهیزات، خرابی های غیر پیش بینی شده و فرسودگی تجهیزات و خسلرت به بخش صنعت می شود. وقتی که فرآیند رسوب در سیستم رخ می دهد، بسیار مهم است که نوع رسوب را شناسایی و از تشکیل مجدد آن جلوگیری نمود. آنتی اسکالانت از مواد ضد رسوب است که جهت کنترل رسوبات در سیستم های اسمز معکوس RO استفاده می شود. 

جهت تعیین کارایی آنتی اسکالانت بر رسوبات تشکیل شده یک سری آزمایشات است که می توان آن را انجام داد: 

 • آزمایش تشکیل رسوبات بدون استفاده از ماده آنتی اسکالانت 
 • تست آنتی اسکالانت در دوزهای مختلف جهت کنترل رسوبات 
 • آنالیز آب ورودی و رسوبات تشکیل شده در برابر انواع آنتی اسکالانت 

تست آزمایشگاهی آنتی اسکالانت شامل چه مواردی است؟ 

در مرحله اوول جهت تست آنتی اسکالانت می توان میزان PH,دانسیته و رنگ آنتی اسکالانت را با دیتا شیت آن چک نمود. در مرحله بعد بایستی کارایی و اثر بخشی آنتی اسکالانت را بر کنترل رسوبات آزمایش نماییم. تست آزمایشگاهی آنتی اسکالانت، شبیه سازی فرآیند رسوب در محیط ازمایشگاهی و در مقیاس پایلوت می باشد. برای این کار نمونه آب مورد نظر را در شرایط مشابه با تصفیه خانه جهت اثر بخشی آنتی اسکالانت تست می کنیم. 

میزان اثر بخشی و کارایی آنتی اسکالانت را در تشکیل رسوبات در 4 مرحله مورد آزمایش قرار می دهند:

 1. کنترل رسوبات 
 2. کلاسیون یا جداسازی 
 3. پراکندگی رسوبات 
 4. اصلاح رسوبات

بهترین مارک های آنتی اسکالانت بازار

آنتی اسکالانت جنسیس

جنسیس Genesys یک محصول فسفاناته غلیظ می باشد که در مقابل طیف وسیعی از رسوبات معدنی موثر می باشد.

این انتی اسکالانت همچنین تشکیل رسویات فلزات سه ظرفیتی مانند آهن، منگنز و آلومینیوم بر سطح غشا را متوقف می نماید و در نتیجه نیاز به شستشو و یا تعویض ممبران را کاهش می دهد.

آنتی اسكالانت فلوکن 260

فلوکن 260 به عنوان عامل ضد رسوب در سیستم هاي RO (اسمز معكوس) استفاده مي شود.

آنتی اسکالانت فلوکن یک آنتی اسکالانت وسیع طیفی می باشد که برای جلوگیری از تشکیل رسوب به سیستم آب شیرین کن تزریق می گردد.

آنتی اسکالانت آویستا

Vitec 3000 ساخت شرکت Avista، نوعی انتی اسکالانت است که جهت جلوگیری از رسوب گذاری در ممبرانهای اسمز معکوس RO مورد استفاده قرار می گیرد.

انتی اسکالانت Avista برای جلوگیری از تشکیل رسوبات از جمله کربنات کلسیم (CaCO₃) ، سولفات کلسیم (CaSO₄)، سولفات باریم (BaSO₄)، سولفات استرونیوم (SrSO₄) و گل و لای و لخته های کلوئیدی مناسب می باشد.

آویستا

آنتی اسکالانت DEQUEST

یک ماده کاربردی چند منظوره برای سیستم های اسمز معکوس می باشد . که جهت جلوگیری از تشکیل رسوبات کربنات کلسیم در سطح ممبران بسیار موثر می باشد . آنتی اسکالانت DEQUEST علاوه بر کنترل کربنات کلسیم، جهت جلوگیری از تشکیل رسوبات سولفات کلسیم ، فلوراید کلسیم و اکسید های فلزی موثر می باشد.

آنتی اسکالانت DEQUEST دارای استاندردادها و تاییده های لازم می باشد و جهت استفاده در سیستم های تولید کننده آب آشامیدنی مانند سیستم های اسمز معکوس ، نانو فیلتراسیون و اولترافیلتراسیون مناسب می باشد.

قیمت آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت از جمله مواد مصرفی در سیستم های اسمز معکوس می باشد که جهت جلوگیری از تشکیل رسوب بایستی به صورت مدام به سیستم  تزریق شود. قیمت آنتی اسکالانت با توجه به برند و کیفیت آنتی اسکالانت متفاوت می باشد. 

آنتی اسکالانت نقش اصلی در نگهداری و افزایش طول عمر ممبران دارد. بنابراین قیمت آنتی اسکالانت هر چند که بالا باشد، باز هم ارزشمند است.

بنابراین صرف هزینه بالا در خرید آنتی اسکالانت با کیفیت برای کارفرما بسیار ارزشمند تر از خرید آنتی اسکالانت هایی با قیمت پایین و بی کیفیت می باشد؛ زیرا آنتی اسکالانت های با کیفیت پایین که دارای قیمت کمی هم هستند سبب صدمه به ممبران ها که نقش اصلی فرآیند تصفیه آب را در دستگاه های آب شیرین کن بر عهده دارند، می شوند.

فراموش نکنید که قیمت ممبران دستگاه آب شیرین کن صنعتی بسیار بیشتر از قیمت آنتی اسکالانت است. هزینه آنتی اسکالانت های وارداتی موجود در بازار بر اساس برندهای فلوکن، آویستا، جنسیس و دکوئست متفاوت می باشد. برای اطلاع از قیمت ها با ما تماس بگیرید.

فروش آنتی اسکالانت

شرکت پاکان پالایش البرز وارد کننده و تولید کننده انواع آنتی اسکالانت بر اساس مشخصات آب مصرفی و با بهترین مواد اولیه اروپایی می باشد.

انتی اسکالانت شرکت پاکان پالایش البرز در انواع ایرانی و وارداتی با بهترین قیمت به همکاران و مشتریان گرامی عرضه می گردد.

لازم به توضیح است آنتی اسکالانت های این شرکت با پشت سر گذاشتن کلیه تست های پایلوتی، در پروژه های بزرگ پتروشیمی، نیروگاهی، صنایع دارویی  و … مورد استفاده قرار گرفته و با نتایج بسیار خوبی مورد تایید مراجع مربوطه واقع شده است.

جهت انتخاب آنتی اسکالانت مناسب با ویژگی آب ورودی با بهترین کارایی و کیفیت می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس گرقته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

بدین ترتیب شرکت پاکان پالایش البرز تولید کننده انتی اسکالانت و وارد کننده انواع انتی اسکالانت اروپایی ، فلوکن 260 و .. مفتخر است انتی اسکالانت با بهترین کیفیت و با قیمت مناسب در اختیار مشتریان عزیز قرار دهد .

فلوکن 190

برگه اطلاعات ایمنی ماده آنتی اسکالانت

– نام : انتی اسکالانت اسمز معکوس

– کد شناسایی : KP 101

– شکل ظاهری و بو : مایع زرد رنگ

– نقطه جوش : 105 درجه سانتی گراد

– وزن مخصوص :-1.165 1.14 کیلوگرم بر لیتر

– قابلیت انحلال در آب : به طور کامل به هر نسبتی در آب حل می گردد .

– ph: اسیدی

– نقطه اشتعال : ندارد

– پایداری : انتی اسکالانت باید در ظروف پلی اتیلن و پلاستیکی استفاده گردد .

– سازگار ناپذیری : قلیاها و آمین ها

– انتی اسکالانت در محل های خشک و خنک و درجه حرارت متعادل نگهداری شود.

– از تماس با پوست و چشم پرهیز گردد.

– از وسایل حفاظت فردی نظیر دستکش ، ماسک و محافظ صورت استفاده شود

– اثرات استنشاقی :

باعث التهاب بینی و گلو می گردد محرک سیستم ریوی می باشد .

– اثرات پوستی :

می تواند باعث التهاب پوستی گردد .

– اثرات چشمی :

می تواند باعث سوختگی در چشم گردیده و صدمات دائمی به چشم گردد.

– اثرات بلع :

در صورت بلعیده شدن دارای اثرات زیان آور است و ممکن است باعث سوختگی در معده و روده شود .

– استنشاق :

سریعا فرد را به هوای تازه منتقل نمایید در صورت نیاز از تنفس مصنوعی و اکسیژن استفاده شود.

مراقبت های پزشکی فراهم گردد .

– تماس پوستی :

پوست را با مقدار کافی آب برای مدت 15 دقیقه بشویید ، لباس های آلوده را تعویض نموده ، مراقبتهای پزشکی فراهم گردد .

– تماس چشمی :

سریعا چشم را برای مدت حداقل 15 دقیقه با مقدار کافی آب بشویید و مراقبتهای پزشکی فراهم گردد .

–  بعد از بلع R  :

فرد را وادار به استفراغ نکنید در صورت هوشیاری به فرد آب یا آب میوه بدهید تا بنوشد و مراقبتهای پزشکیفراهم گردد .

– محافظت از چشم و پوست: از دستکش و عینک مخصوص مواد شیمیایی استفاده گردد توصیه می گردد. چشم شور و دوش اضطراری در محل نصب گردد

– استفاده از ماسک با فیلتر قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی الزامی می باشد

– با خاک و ماسه اطراف محل نشت انتی اسکالانت را پر کنید و مواد ریخته شده را با اهک و یا سایر ترکیبات قلیایی خنثی نمایید .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آنتی اسکالانت و دیگر مواد تولیدی این شرکت و قیمت انتی اسکالانت با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

تلفن
02632714659
02632715944
📱 همراه
09128668994
09128668995

 

61 دیدگاه دربارهٔ «آنتی اسکالانت چیست؟ معرفی بهترین انواع آنتی»

 1. علیرضا اسفندیاری

  سلام. بابت مطلب کاملی که داشتید تشکر میکنم . سوالی داشتم آیا دوز تزریق آنتی اسکالانت های مختلف ، متفاوت هست ؟

  1. ساناز کاکاوند

   سلام
   بسته به نوع آنتی اسکالانت و کیفیت آن میزان دوز تزریق متفاوت می باشد . به طور میانگین میزان دوز تزریق آنتی اسکالانت 1-6 ppm می باشد .

  1. ساناز کاکاوند

   سلام
   آنتی اسکالانت فلوکن 260 یک آنتی اسکالانت اسیدی است و در کنترل انواع رسوبات موثر است. آنتی اسکالانت جنسیس یک آنتی اسکالانت قلیایی با دانسیته بالا است و در کنترل انواع رسوبات بویژه رسوبات فلزی آهن و منگنز موثر است. انتخاب نوع آنتی اسکالانت بایستی بر اساس آنالیز آب ورودی و رسوبات موجود در آن انتخاب شود و در صورت انتخاب درست بهترین عملکرد را خواهد داشت.

  1. ساناز کاکاوند

   با سلام
   آنتی اسکالانت به عنوان ماده ضد رسوب در سیستم های اسمز معکوس استفاده می شود. بر اساس میزان دبی ورودی دوز تزریق مشخص شده و توسط دوزینگ پمپ به سیستم تزریق می شود.

  1. ساناز کاکاوند

   سلام
   کیفیت و برند آنتی اسکالانت در قیمت آن تاثیرگذار می باشد . جهت اطلاع از قیمت آنتی اسکالانت می توانید با کارشناسان فروش این شرکت تماس بگیرید.
   ۰۲۶۳۲۷۱۴۶۵۹

 2. سلام وقت بخیر
  برای دستگاه آب شیرین کن بهتر است از آنتی ایرانی استفاده شود یا خارجی ؟

  1. ساناز کاکاوند

   سلام
   با توجه به مشخصات آب ورودی و آنالیز آن باید آنتی اسکالانت مناسب انتخاب شود. ولی در صورت اطمینان از کیفیت هم آنتی اسکالانت ایرانی و خارجی مناسب هستند.

 3. سلام
  ممنون از مطلب مفیدتون
  آیا شما متناسب با آنالیز آب هم آنتی اسکالانت پیسنهاد میدید؟

  1. ساناز کاکاوند

   سلام
   بله . کارشناسان فنی این شرکت بر اساس آنالیز آب و نوع رسوبات ، آنتی اسکالانت مناسب را طراحی و تولید می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید.

 4. با سلام و احترام
  میبخشید سوالی از خدمتتون داشتم
  چه پارامتر هایی در تعیین نوع آنتی اسکالانت تاثیر دارد ؟

  1. ساناز کاکاوند

   سلام
   پارامترهایی که باعث ایجاد سختی آب می شوند و نوع رسوبات موجود در آب در انتخاب آنتی اسکالانت تاثیر دارد.

 5. سلام
  تشکر از مطالب مفیدتون
  شما آنتی اسکالانت اویستا دارید و قیمت لطف میفرمایید ؟

  1. ساناز کاکاوند

   سلام بله آنتی اسکالانت اویستا هم موجود است . جهت اطلاع از قیمت با کارشناسان فروش این شرکت با شماره 02632714659 تماس بگیرید.

  1. ساناز کاکاوند

   سلام
   استفاده از آنتی اسکالانت به عنوان ضد رسوب بایستی بصورت مداوم انجام شود. این کار کنترل رسوبات بر سطح ممبران را کنترل کرده و عمر ممبران رو افزایش می دهد.

 6. سلام
  علیزاده هستم
  برای آب شهری با tds حدود ۴۰۰ میلی گرم چه آنتی اسکالانتی مناسب است ؟

  1. ساناز کاکاوند

   با سلام
   با توجه به اینکه میزان tdsآب ورودی پایین است می توانید از آنتی اسکالانت های اویستا و فلوکن و همچنین آنتی اسکالانت ایرانی استفاده کنید .

  1. ساناز کاکاوند

   سلام
   بله موجود است . جهت اطلاع از قیمت با کارشناسان فروش این شرکت با شماره 02632715944 تماس حاصل نمایید.

 7. سلام وقت بخیر
  سپاس فراوان از مطالب جامع که ارائه نمودید.
  شما برای دستگاه آب شیرین کن کارخانه داروسازی چه نوع آنتی اسکالانتی را پیشنهاد میفرمایید؟
  با سپاس

  1. ساناز کاکاوند

   سلام
   سپاس از حسن توجه شما
   آنتی اسکالانت را بر اساس میزان tds آب ورودی تعیین می کنند. با توجه به میزان tds می توان از آنتی اسکالانت آویستا vitec5000 در صنایع داروسازی استفاده نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید.

 8. سلام و عرض ادب
  فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت به چه صورت است و آنتی اسکالانت از چه موادی تشکیل شده است؟

  1. ساناز کاکاوند

   سلام
   فرمول شیمیایی آنتی اسکالانت بر اساس گروه فسفاته و پلیمری متفاوت است. در تشکیل آنتی اسکالانت از گروه های عاملی فسفاته، اسید کربوکسیلیک ، پلی اکریلیک اسید ، پلیمرهای آنیونی و .. استفاده می شود.

 9. سلام
  مقدار دوز تزریق آنتی اسکالانت به چه عواملی بستگی دارد و با چه نرم افزاری بایستی مقدار آن را تعیین کرد؟

  1. ساناز کاکاوند

   سلام
   میزان دوز تزریق آنتی اسکالانت به آنالیز آب خام ورودی ، میزان جریان ورودی ، میزان TDS آب ورودی ، نوع آرایش ممبران ها ، دما و pH آب بستگی دارد. با در نظر گرفتن موارد ذکر شده و نرم افزار های اختصاصی مانند COROLA.T و … که توسط شرکت سازنده ارائه می شود، می توان مقادیر دقیق دوز تزریقی آنتی اسکالانت را تعیین کرد.

 10. سلام تشکر از اطلاعات مفید شما
  برای TDS 750 آنتی اسکلانت 2/600 باید دوز تزریق حدودا چند باید بزاریم؟

  1. ساناز کاکاوند

   سلام .
   لطفا میزان tds، دبی و نوع آنتی اسکالانت را مشخص بفرمایید که بتونیم بهتر راهنماییتون کنیم .

 11. نحوه آماده سازی آنتی اسکالانت به چه صورت هست و چه اقداماتی را بابیستی انجام داد؟

  1. ساناز کاکاوند

   سلام
   مقدار مورد نیاز از آنتی اسکالانت را با توجه به دبی دستگاه با مقدار مشخصی از آب رقیق سازی میکنیم و توسط دوزینگ پمپ به سیستم تزریق می کنیم.
   محلول ساخته شده بایستی در بازه زمانی ۲۴ تا ۴۸ ساعت مصرف گردد.

  1. ساناز کاکاوند

   سلام
   بله تمامی آنتی اسکالانت های این شرکت دارای برگه ایمنی است . جهت دریافت msds آنتی اسکالانت با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید.

 12. سلام
  آنتی اسکالانت رو بهتر است قبل از فیلتر کارتریج اضافه کنیم یا بعد از فیلتر کارتریج ؟

  1. ساناز کاکاوند

   سلام
   طبق دستور العمل شرکت های سازنده آنتی اسکالانت بهتر است قبل از فیلتر کارتریج آنتی اسکالانت تزریق شود. اما در مواردی که سیستم پیش تصفیه به خوبی عمل نکرده و آب دارای کیفیت پایینی باشد، بایستی بعد از فیلتر کارتریج تزریق شود.

  1. ساناز کاکاوند

   سلام
   آنتی اسکالانت پس از رقیق سازی توسط دوزینگ پمپ به سیستم تزریق می شود .

 13. سلام
  ممنون میشم سوال من را پاسخ بدید
  چه آنتی اسکالانتی برای آب لب شور مناسب هست ؟

  1. ساناز کاکاوند

   با سلام
   آنتی اسکالانت فلوکن و جنسیس برای آب های لب شور مناسب می باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان این شرکت تماس حاصل بفرمایید.

  1. ساناز کاکاوند

   سلام وقت بخیر
   این برند رو موجود نداریم. آنتی اسکالانت معادل آن موجود هست. جهت اطلاع از قیمت با واحد فروش شرکت تماس حاصل نمایید.

 14. سلام و عرض ادب
  میخواستم بپرسم بزرگترین مصرف کنندگان آنتی اسکالانت چه شرکت ها یا صنایعی هستند؟

  1. ساناز کاکاوند

   سلام وقت بخیر
   کلیه صنایعی که از دستگاه آب شیرین کن استفاده می کنند، مصرف کننده آنتی اسکالانت هستند. صنایع مانند فولاد، صنایع غذایی، پالایشگاه ها از جمله مصرف کننده های بزرگ این ماده می باشند.

  1. ساناز کاکاوند

   سلام وقت بخیر
   آنتی اسکالانت در انواع اسیدی و قلیایی می باشند که هر کدام جهت کنترل انواع رسوبات کاربرد دارند.

  1. ساناز کاکاوند

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه این برند رو موجود نداریم . آنتی اسکالانت فلوکن، اویستا، جنسیس و
   آنتی اسکالانت ایرانی موجود می باشد.

 15. سلام و سپاس از راهنمایی های شما- در مواردی که هدف تصفیه آب رساندن پارامترهای آب خام به حدود مجاز استاندارد آب شرب باشد و عمده مشکل نمونه آب سختیخای دادم و موقت مانند انواع سولفات ها و بیبکربناتها و ترکیبات آهن و منگنز توام TDS بالا باشد استفاده از آنتی اسکالانت موجب حفظ سامانه آب شیرین کن و از طرف دیگر حذف نشدن این عوامل مخرب کیفیت شرب می شود درست است؟در این صورت چگونه می شود از سامانه RO استفاده نمود؟

  1. ساناز کاکاوند

   سلام وقت بخیر
   هدف از تصفیه آب با روش اسمز معکوس حذف املاح آب می باشد. املاح حذف شده توسط سیستم اسمز معکوس بر روی ممبران رسوب می کند و جهت جلوگیری از گرفتگی ممبران، از آنتی اسکالانت به عنوان ضد رسوب استفاد می شود. آنتی اسکالانت با عوامل رسوب تشکیل پیوند داده و عوامل رسوب را از طریق پساب خارج می کند. بنابراین استفاده از آنتی اسکالانت تداخلی در روند تصفیه آب ایجاد نمی کند.

   1. بسیار سپاس از راهنمایی شما – من اینطور فهمیدم که چون فیلتراسیون غشایی بر اساس اندازه ذرات عمل میکند پس در این صورت چه با استفاده از آنتی اسکالانت چه بدون آن اجازه عبور یونها و مولکولهای مخرب کیفیت و همینطور اجازه عبور منشکله های خود آنتی اسکالانت را هم نمیدهد یعنی همانطور که گفتید کارویژه استفاده از آنتی اسکالانت فقط رسوب زدائی از غشای اسمزی است و به هیچ عنوان باعث تسهیل عبور مولکولها و یونها که حالا با استفاده از آنتی اسکالانت ضریب حلالیت بسیار بالاتری پیدا کرده اند از غشای اسمزی نمی شود؟ درست است؟

    1. ساناز کاکاوند

     سلام
     بله همینطور هست . استفاده از آنتی اسکالانت به عنوان ضد رسوب در سیستم اسمز معکوس کاربرد دارد و استفاده از آن برای جلوگیری از تشکیل رسوب بر روی ممبران و افزایش راندمان تصفیه الزامی می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدید ترین مقالات

مطالب تصفیه فاضلاب

مطالب تصفیه آب

پیمایش به بالا