تصفیه فاضلاب بهداشتی

تصفیه فاضلاب بهداشتی

تعریف فاضلاب و اهداف تصفیه آن

فاضلاب عبارت است از هر آبی که برای مصرف خاص تهیه شده باشد و به هر دلیلی کیفیت خود رابرای آن مصرف از دست بدهد . آب پس از مصرف به ناخالصی هایی آلوده می شود که گاهی با روش های متداول و حتی مدرن تصفیه نیز قادر به حذف آن نخواهیم بود .

یک متر مکعب فاضلاب می تواند 14 تا 20 متر مکعب آب را آلوده نماید . برخی از آلاینده ها مانع از استفاده آب برای مصارف معین نظیر آشامیدن ، استحمام ، تفریح ، زراعت مصارف صنعتی و غیره می شوند که به آن pollutant ” ”     می گویند .

برخی دیگر از آلاینده های موجود در فاضلاب برای انسان ها و موجودات  دیگر مضر هستند که آنها را ” contaminant ” می نامند . منظور از تصفیه فاضلاب سرعت بخشیدن به نیرو های طبیعی تحت شرایط کنترل شده برای اهداف اولیه زیر است :

 • حذف مواد معلق و شناور

 • شکستن مواد آلی قابل تجزیه ( مواد آلی فساد پذیر ) به مواد معدنی و کم ضرر

 • نابودی پاتوژن ها و پارازیت ها

 • حذف مواد سمی

مهم ترین اهداف تصفیه فاضلاب نیز عبارتند از :

 • تامین شرایط بهداشتی برای زندگی مردم

 • پاک نگهداشتن محیط زیست

 • بازیابی و استفاده مجدد از فاضلاب

تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب

مراحل تصفیه فاضلاب

بطور معمول تصفیه فاضلاب بهداشتی در سه مرحله انجام می پذیرد که عبارتند از :

1-تصفیه مقدماتی و یا اولیه فاضلاب ( treatment  primery ) که شامل تصفیه فیزیکی از قبیل آشغالگیری ، دانه گیری ، چربی گیری  و ته نشینی اولیه است . هدف تصفیه اولیه فاضلاب بهداشتی  حذف مواد معلق است .

2-تصفیه ثانویه یا تصفیه بیولویکی (biological or secondary treatment ) که شامل تصفیه بیولوژیکی از قبیل هوادهی و استفاده از باکتری های گوناگون موجود در فاضلاب برای تصفیه آن است . راهبری تاسیسات تصفیه ثانویه نسبت به مرحله مقدماتی به انرژی و هزینه بیشتری نیاز دارد .

3-تصفیه مرحله سوم یا تصفیه پیشرفته (tertiary or advanced treatment ) که شامل زلال سازی و تصفیه تکمیلی از قبیل تکمیل عمل نیترات سازی و نیترات زدایی ، عبور فاضلاب از صافی های ماسه ای ، کاربرد کربن فعال ، نمک زدایی به روش تبادل یون ، حذف فسفر و … است . در واقع هدف از تصفیه پیشرفته ، حذف آلاینده های است که در تصفیه اولیه و ثانویه جدا نشده اند ، ولی بیشترین کاربرد آن حذف ازت و فسفر و نیز مواد آلی مقاوم از فاضلاب است .

در صورتی که تمامی تاسیسات  و تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب به درستی کار کند ، می توان آلودگی فاضلاب را 90 تا99 درصد کاهش داده و این کاهش آلودگی را برای برقراری ضوابط لازم جهت دفع فاضلاب به منابع طبیعی آب و حفظ بهداشت و پاک نگهداشتن محیط زیست کافی است .

فرآیندهای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب بهداشتی

فرآیند های اصلی تصفیه بیولوژیکی فاضلا بهداشتی  مورد استفاده در تصفیه فاضلاب عبارتند از فرآیند های آنوکسیک ، فرآیندهای بی هوازی ، فرآیند های مرکب بیهوازی – هوازی – آنوکسیک ، و فرآیند های برکه ای می باشند .

بسته به اینکه تصفیه در سیستم های رشد معلق ، رشد چسبنده یا ترکیبی از آنها صورت پذیرد ، هر یک از فرآیندها را باز به انواع دیگری تقسیم می کنند :

عمده ترین فر آیندهای بیولوژیکی مورد استفاده در  تصفیه فاضلاب بهداشتی عبارتند از :

 • فرآیند لجن فعال

 • لاگون های هوادهی

 • صافی های چکنده

 • تماس دهنده های بیولوژیکی دوار (RBC)

 • برکه های تثبیت

 

 

Save

Save

شاید این مطالب برایتان مفید باشد:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *